Soupeření USA s Čínou připomíná dobu před první světovou válkou. Konflikt už je nevyhnutelný, říká analytik

Vztahy mezi USA a Čínou jsou čím dál tím vyhrocenější a nelze příliš realisticky očekávat jejich zlepšení, spíše naopak. Podle vojensko-bezpečnostního analytika Lukáše Visingra současná situace připomíná velmocenské pnutí těsně před první světovou válkou a válečný konflikt je již nevyhnutelný. „Situace nevyhnutelně k nějakému válečnému konfliktu směřuje. Ani ne tak z důvodů mezinárodních, ale z důvodů vyplývajících z toho, v jakém je sama Čína stavu,“ vysvětluje Visingr v rozhovoru pro INFO.CZ s tím, že k vypuknutí konfliktu nemusí dojít ani v blízkosti Číny, ale třeba i v Africe, a hrozí i to, že před vlastní válkou zemí otřese i konflikt vnitrostátní.

Těsně před prezidentskými volbami v USA v loňském roce prohlásil prezident Světové banky Robert Zoellick, že Donald Trump prohrává novou studenou válku s Čínou. Můžeme skutečně ono pnutí mezi Spojenými státy a Čínou nazvat novou studenou válkou?

Tomuto srovnání bych se trochu bránil, protože studená válka byl specifický fenomén a můžeme se bavit i o tom, jak moc byla studená válka doopravdy motivovaná ideologicky a jak moc byla ideologie jen zástěrkou pro klasické geopolitické soupeření. Na to jsou mezi odborníky různé názory, ale ideologie v onom konfliktu jednoznačně přítomná byla, i kdyby jen jako zástěrka, ale spíše to byl reálně funkční faktor. Zatímco v současném soupeření USA, Ruska a Číny jako supervelmocí ideologie v podstatě vůbec není. Čína s propagací komunismu mimo své hranice vůbec neoperuje, Rusko sem tam něco hodnotového naznačí, ale úplně minimálně. Spíše než studené válce bych řekl, že se současná situace podobá velmocenskému soupeření přelomu 19. a 20. století.

Říkáte, že ideologie ve sporech USA a Číny není téměř vůbec přítomná, přitom mnoho komentátorů právě s ideologií hodně operuje – Amerika jako země svobody a Čína jako nesvobodná totalita, kde se porušují lidská práva. Je to tedy jen rétorika mediální, ale s jádrem vlastního sporu jde o podružnost?

Přesně tak. Když se ještě vrátíme k té studené válce, tak tehdy Západ opravdu projevoval nějakou starost o stav lidských práv ve východním bloku, teď bych skoro řekl, že to je Západu v podstatě reálně ukradené. Využívá se to jako páka proti Číně i Rusku, ale ve skutečnosti o to nikomu příliš nejde. Je to klasický geopolitický velmocenský spor o zdroje, suroviny a trhy, ideologie už by tu dost možná neobstála ani jako ta zástěrka. Komentátoři to používají rádi, protože to budí emoce, sem tam i nějaký politik. Naproti tomu takový Donald Trump ani nepředstíral, že by ho to zajímalo.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je ozbrojený konflikt s Čínou nevyhnutelný a kdy k němu může realisticky dojít?
  • V čem se současná situace podobá době před první světovou válkou a proč není srovnatelná se studenou válkou?
  • Jak může potenciální válka USA s Čínou ohrozit střední Evropu?
sinfin.digital