Španělsko čelí náporu uprchlíků. Migranti připlouvají na dětských člunech i vodních skútrech

ČTK, luš

17. 08. 2017 • 19:21

Španělská pobřežní stráž během 24 hodin zachránila 600 migrantů, kteří ke španělským břehům vypluli z Maroka. Informovala o tom dnes BBC. Do země na Pyrenejském poloostrově letos podle OSN dorazilo více než 9000 uprchlíků, což je třikrát více než loni.

Zachránění migranti břehů Španělska dosáhli v 15 plavidlech, včetně dětského člunu a vodního skútru. Bylo mezi nimi 35 dětí a jedno nemluvně.

Vzhledem k nárůstu těch, kteří přes moře míří na Pyrenejský poloostrov, by Španělsko mohlo v tomto ohledu předstihnout Řecko, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Většina těchto migrantů si pro plavbu vybere 12 kilometrů široký Gibraltarský průliv a mnoho z nich přitom použije levný dětský člun bez motoru, aby tak obešli sítě pašeráků lidí.

Z valné části tito uprchlíci pocházejí ze západní Afriky, nejčastěji z Nigérie, Guineje a Pobřeží slonoviny. Ze severní Afriky ke španělským břehům ale také vyplouvají tisícovky Bangladéšanů.

Na rozdíl od Syřanů, Iráčanů nebo Afghánců se k těmto lidem nepřistupuje jako k uprchlíkům, ale spíše jako k ekonomickým migrantům.

Někteří z nich, jakmile se dostanou do španělských vod, kontaktují španělské úřady prostřednictvím sociálních médií a udají svou polohu, uvedl zpravodaj BBC Gavin Lee.

Počet migrantů, kteří se do Španělska dostanou přes moře, nezahrnuje ty, kteří již hranici Španělska, a potažmo i EU, překonají ve španělských exklávách Ceuta a Melilla. Tato dvě autonomní města na severu Afriky jsou jedinými místy, kde má EU s Afrikou pozemní hranici.

Obě místa jsou sice přísně střežená a obehnána vysokým plotem, ale běženci se přesto pravidelně pokoušejí přes hranici dostat, většinou v noci.

Na počátku měsíce překonalo šestimetrový dvojitý plot s ostnatým drátem v Ceutě ve dvou vlnách takřka 250 běženců.

SDÍLET