Spor o covid se v Německu přiostřuje. AfD vyvolala rozruch v parlamentu

23. 11. 2020 • 15:39
Poslanci Alternativy pro Německo (AfD) minulý týden vyvolali rozruch v německém parlamentu. Několika hlasitým kritikům vládního postupu proti koronaviru zajistili pozvánkou vstup do budovy Bundestagu, kde tito aktivisté následně konfrontovali vybrané politiky. Postup trojice zákonodárců a jejich hostů mnozí členové parlamentu, včetně vedení AfD, odsoudili, přičemž mluví o nátlaku a zastrašování.

I když se v Německu a zejména v Berlíně konají demonstrace odpůrců proticovidových opatření s hojnou účastí, ze středečního průniku aktivistů do budovy Bundestagu mají někteří politici doteď „mráz v zádech“. Skupina se do budovy parlamentu dostala hladce na pozvání tří poslanců AfD. Pak se volně pohybovali po chodbách, natáčeli si poslance a ministry na mobilní telefony, obtěžovali je a uráželi. A to kvůli jejich snaze hlasovat pro přísnější protiepidemická opatření.

„Nemáte vůbec žádné svědomí,“ říká například jedna z aktivistek německému ministrovi hospodářství Petru Altmaierovi. Ten stál před výtahem a nejprve se domníval, že jde o novinářku. Zpočátku se snažil věcně vysvětlit důvod svého hlasování, ale nakonec se dočkal urážek. „To je kretén. Nafoukanec, které se cítí jako král,“ uvedla po jeho odchodu aktivistka.

Po parlamentních chodbách se na pozvání poslance s českými kořeny Petra Bystroně pohybovala aktivistka Rebecca Sommerová. Dalším z aktivistů byl Thorsten Schulte, rovněž sympatizant AfD, který zároveň patří k takzvaným „koronaskeptikům“ a odpíračům roušek. Aktivisté by se přitom do střežených prostor Bundestagu nikdy nedostali, pokud by je tam nepozvali a nedoprovodili tři poslanci AfD. Vedle bystroně jimi měli podle německých médií být Udo Hemmelgarn a Hansjörg Müller.

Aktivisté se kromě natáčení a urážek poslanců pokoušeli dostat do některých poslaneckých kanceláří. Slovně napadli i bývalého předsedu německé sociální demokracie (SPD) Martina Schulze. Ten útok označil za pokus o zastrašování poslanců před důležitým hlasováním o změně zákona na obranu proti infekcím. Proti aktivistům musela nakonec zasáhnout policie, která vše vyšetřuje. Špičky parlamentní frakce AfD postup svých poslanců označily za nepřijatelný a od podobných způsobů se distancovaly.

Prezident německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (CDU) po incidentu nařídil přísnější bezpečnostní opatření. V dopise všem poslancům pak středeční události uvnitř budovy označil za „velmi závažné incidenty“, které „vyvolaly mezi poslanci a zaměstnanci parlamentu „různé obavy a strach“. Jak Schäuble uvedl: „mohly by vytvořit atmosféru, která se staví proti svobodné a otevřené diskusi“.

Někteří politici ale chtějí jít ještě dál a spekulují o tom, zda není čas uvažovat o zákazu činnosti AfD. „Znovu a znovu se stává, že se AfD se pokouší narušit parlamentní procesy, nebo je znevážit. Nové je, že její poslanci také tajně pašují pochybné komplice zvenčí do budovy Bundestagu,“ řekl předseda poslanců SPD Rolf Mützenich.

Podle durynského ministra vnitra Georga Maiera (SPD), který je zároveň předsedou Asociace ministrů vnitra všech spolkových zemí, se AfD stále více radikalizuje a působí jako nastrčená ruka těch nejradikálnějších pravicových extremistů. Covid je podle něj jen záminkou k vyvolání protidemokratických nálad ve společnosti. Proto Maier nevylučuje ani podání směrem k zákazu činnosti AfD. „Prohibiční řízení u spolkového Ústavního soudu je úplně poslední možností. Ale ani tu již nelze vyloučit, pokud se strana bude nadále radikalizovat,“ řekl durynský ministr.