Spor o covid se v Německu přiostřuje. AfD vyvolala rozruch v parlamentu

Poslanci Alternativy pro Německo (AfD) minulý týden vyvolali rozruch v německém parlamentu. Několika hlasitým kritikům vládního postupu proti koronaviru zajistili pozvánkou vstup do budovy Bundestagu, kde tito aktivisté následně konfrontovali vybrané politiky. Postup trojice zákonodárců a jejich hostů mnozí členové parlamentu, včetně vedení AfD, odsoudili, přičemž mluví o nátlaku a zastrašování.

I když se v Německu a zejména v Berlíně konají demonstrace odpůrců proticovidových opatření s hojnou účastí, ze středečního průniku aktivistů do budovy Bundestagu mají někteří politici doteď „mráz v zádech“. Skupina se do budovy parlamentu dostala hladce na pozvání tří poslanců AfD. Pak se volně pohybovali po chodbách, natáčeli si poslance a ministry na mobilní telefony, obtěžovali je a uráželi. A to kvůli jejich snaze hlasovat pro přísnější protiepidemická opatření.

„Nemáte vůbec žádné svědomí,“ říká například jedna z aktivistek německému ministrovi hospodářství Petru Altmaierovi. Ten stál před výtahem a nejprve se domníval, že jde o novinářku. Zpočátku se snažil věcně vysvětlit důvod svého hlasování, ale nakonec se dočkal urážek. „To je kretén. Nafoukanec, které se cítí jako král,“ uvedla po jeho odchodu aktivistka.

Po parlamentních chodbách se na pozvání poslance s českými kořeny Petra Bystroně pohybovala aktivistka Rebecca Sommerová. Dalším z aktivistů byl Thorsten Schulte, rovněž sympatizant AfD, který zároveň patří k takzvaným „koronaskeptikům“ a odpíračům roušek. Aktivisté by se přitom do střežených prostor Bundestagu nikdy nedostali, pokud by je tam nepozvali a nedoprovodili tři poslanci AfD. Vedle bystroně jimi měli podle německých médií být Udo Hemmelgarn a Hansjörg Müller.

sinfin.digital