Stovky uprchlíků v Papui-Nové Guineji se zabarikádovalo na protest proti uzavření tábora

Šest stovek uprchlíků a žadatelů o azyl se zabarikádovalo v detenčním centru v Papui-Nové Guineji, informovala agentura Reuters. Tábor byl dnes oficiálně uzavřen poté, co soud Papuy-Nové Guineje rozhodl, že celý podnik je nelegální - migranty zde po dohodě s tichomořským sousedem umísťovala Austrálie. Právníci uprchlíků a žadatelů o azyl ale tvrdí, že uzavření tábora porušuje lidská práva a že jejich klientům hrozí násilí ze strany místní komunity, napsala zpravodajská stanice BBC.

Tábor na ostrově Manus byl klíčovým bodem australské kontroverzní imigrační politiky „svrchované hranice“. Země odmítá přijímat žadatele o azyl, kteří australských břehů dosáhnou na palubě lodi. Tito lidé končí v táborech na Papui-Nové Guineji a v ostrovním státě Nauru v jižním Pacifiku, s nimiž Austrálie ohledně detence migrantů uzavřela dohodu.

Německo letos dobrovolně opustilo 35 tisíc migrantů. Většina dostala za odchod peníze

Soukromá bezpečnostní agentura, jež tábor na Manusu střežila, objekt opustila dnes ráno.

Dodávky vody a elektřiny měly být zastaveny v 17:00 (08:00 SEČ), podle AP ale v tomto termínu přerušeny nebyly. Uprchlíci si vytvořili zásoby. Místní s mačetami začali zařízení rabovat po odchodu bezpečnostní agentury, informovala BBC. Agentura AP uvedla, že uprchlíci jsou v bezpečí uvnitř tábora a k rabování došlo jen ve vstupních prostorách.

„Doslova je vyhodili na ulici. Je to nezákonné,“ uvedl jeden z právních zástupců migrantů Greg Barns. Uzavření tábora podle něj porušuje práva zakotvená v ústavě Papuy-Nové Guineje. „Hrozí jim útoky a fyzické násilí, a tak se snažíme zajistit, aby nebyla porušována jejich ústavní práva a aby měli přístup k základním životním potřebám,“ řekl Barns BBC. Právníci se snaží získat soudní příkaz, na jehož základě by tábor zůstal otevřený.

Nadávky, kopance a obušky. Francouzská policie i místní přitvrdili vůči migrantům v Calais

Podle Papuy-Nové Guineje spadá zaopatření uprchlíků do gesce Austrálie, která tvrdí pravý opak.

Uprchlíci se mohou natrvalo usídlit v Papui-Nové Guineji, požádat o možnost žít v Kambodži, anebo o přemístění na Nauru, ale jen málo z nich uvedené možnosti zvolilo, uvedli jejich právní zástupci.

Až 1250 z nich mohou případně přijmout Spojené státy na základě dohody o přesídlení, kterou uzavřel bývalý prezident Barack Obama. Washington ovšem dosud neinformoval, jak dlouho by vyřízení žádosti trvalo, přičemž Spojené státy nemají povinnost přijmout všechny žadatele.

SDÍLET
sinfin.digital