Studentku v Bangladéši zákeřně upálili. Dovolila si nahlásit pokus o znásilnění

paw

Naše newslettery rozesíláme každý týden

18. 04. 2019 • 20:30

Upálili ji, protože si stěžovala na sexuální obtěžování a pokus o znásilnění. Chtěli, aby obvinění stáhla. Bylo jí devatenáct (podle některých zdrojů jen osmnáct) roků a sexuálním predátorem byl představený islámské školy, do které docházela. Jen pět dní poté, co si stěžovala na policii, jí nejméně čtyři muži vylákali na střechu školy. Tady jí polili petrolejem a škrtli. Jmenovala se Nusrat Džahan Rafíová a její vražda vyvolala hněv i demonstrace po celém Bangladéši.

Tragický příběh mladé studentky se začal psát 27. března, kdy ji ředitel školy zavolal do své kanceláře. Tam se jí měl opakovaně dotýkat. Dívka utekla a vydala se na policii, kde událost nahlásila. A podle všeho se tak 'odsoudila' k smrti.

Bangladéšští strážci zákona tentokrát podle norem opravdu nepostupovali – postiženou ženu proti její vůli při výpovědi natočili. Video se pak dostalo do místních médií, kterým je mohl poskytnout sotva kdo jiný než některý z mužů v uniformě. Mimochodem, Nusrat tušila problém a dávala si proto ruce před obličej, policista jí ale nařídil, aby si tvář nezakrývala.

Šestého dubna pak dívku vylákala skupina mužů na školní střechu. A zapálili jí. Utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a o čtyři dny později zemřela. Důvod? Odmítla se podvolit a obvinění navzdory vyhrůžkám nestáhla.

Nusrat Jahan Rafi

Bangladéšské ženy, ale nejen ony, se nyní vydaly do ulic. Demonstrují proti všudypřítomnému sexismu v konzervativní islámské společnosti (muslimové tvoří více než 90 procent obyvatel). Hovoří o zneužívání a beztrestně páchaném násilí na ženách. Stěžují si na ponižující výslechy, které studentka musela podstoupit na místech, kde hledala ochranu a spravedlnost. Poukazují na provázanost místních bossů a policie, která slouží především mocným. A jistě nejde jen o okres Feni, který leží zhruba 160 kilometrů jižně od hlavního města Dháky a kde se tragédie odehrála.

„Strašlivá vražda této statečné ženy, která pouze hledala spravedlnost, jasně ukazuje, jak špatně se bangladéšská vláda staví k obětem sexuálního násilí,“ konstatuje Meenakshi Gangulyová, šéfka jihoasijské sekce organizace Human Rights Watch. „Bangladéšské úřady prostě neberou oběti sexuálního násilí vážně a neumějí je ochránit před pomstou,“ dodává.

Policie, na kterou nyní tlačí už i vláda, podle posledních zpráv v souvislosti s vraždou pozatýkala zřejmě až 15 lidí. Za mřížemi je rovněž lídr školy Sirádž ud-Daúla, kterého zažalovala i matka upálené žačky.

Nicméně, jen během loňského roku minimálně sedm znásilněných žen raději volilo sebevraždu, než by žily s cejchem, který by jim patriarchální společnost vypálila. Ženské organizace loni registrovaly 940 ohlášených znásilnění v zemi s více než 160 miliony obyvatel. Opravdový počet těchto zločinů je dramaticky vyšší.

„Pokud se žena rozhodne hledat spravedlnost v případě sexuálního obtěžování, čeká jí především další obtěžování. Soudy se táhnou roky, ona sama je vystavena pohrdání, kterým ji společnost zahrnuje. Policie je navíc v těchto případech laxní,“ vysvětluje stanici BBC advokátka Salma Alíová. „Oběti proto takové žaloby obvykle vzdají. Násilníci nejsou potrestáni a podobné zločiny páchají nadále. A další napadené ženy se bojí chodit k soudům, neboť vidí, jak takové pře dopadají,“ uzavírá někdejší šéfka asociace bangladéšských právniček.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.