Tajemný izolovaný národ z indického ostrova, který neumí rozdělat oheň, zabil samozvaného misionáře

HalfPageAd-1

Pavel Novotný

22. 11. 2018 • 20:00

Svojí naprostou nezávislost na okolním světě si udržují prastarým i osvědčeným způsobem – vetřelce prostě zabijí. Zůstaly jich už jen desítky, nejvýše stovky. Svět je zná jako Sentinelce. Žijí na Andamanských ostrovech, kde je indické úřady chrání před zvědavými cizinci. Ten poslední, který je přišel obrátit na křesťanství, nedávno zaplatil za své misionářské nadšení životem.

Mobile-rectangle-3

Na svém ostrově žijí Sentinelci už zhruba 55 tisíc let. Patrně se dosud nenaučili rozdělávat oheň. Živí se lovem, chytají ryby a sbírají divoké plody, zemědělské techniky jim zůstaly utajeny. Hovoří jazykem, který není podobný žádné z řečí okolních domorodců. Podle indického sčítání lidu z počátku tisíciletí (2001) jich bylo 39 (21 mužů a 18 žen). O deset let později jich Indie oficiálně zaznamenala už pouze 15, z toho jen tři ženy. Tyto údaje však nejsou vypovídající, sčítání totiž proběhlo na dálku. Vědci odhadují, že Sentinelců je mezi 15 až pěti stovkami. A shodují se na tom, že jejich počet opravdu vytrvala klesá.

Etnikum obývá kraj o rozloze zhruba 60 kilometrů čtverečních. Pro srovnání: Sentinelci mají k dispozici území připomínající součet ploch šestého a sedmého pražského obvodu. Cizince doma nevítají, naopak. Zabíjejí je a předtím je prý často mučí.

Právě tento izolovaný národ se letos pokusil spasit sedmadvacetiletý John Allen Chau z Vancouveru v americkém státě Washington. Lidem, kteří v řadě ohledů neopustili dobu kamennou, chtěl tento samozvaný misionář – a jistě také dobrodruh – přinést Ježíšovo poselství. Ostrov zřejmě navštívil třikrát, prý s nepromokavou biblí, kterou mu Sentinelci prostřelili šípem. Poslední cesta na ostrov, kterou podnikl 17. listopadu, mu byla osudná: domorodci ho zabili a podle všeho pohřbili do písku, kde podle televize India Today leží jeho tělo dosud, protože na území Sentinelců nikdo zvenčí nesmí.

Také kvůli možnosti, že by takový člověk příslušníky výjimečného etnika nakazil. „Není nemožné, že teď Sentinelci byli (americkým dobrodruhem) nakaženi, a to viry, či bakteriemi, proti kterým nemají vypěstovanou imunitu,“ uvedl Stephen Corry, ředitel organizace Survival International, která se zabývá právy původních obyvatel. „Je tedy možné, že proto celé etnikum vyhyne,“ dodává.

V souvislosti s Američanovou smrtí policie zadržela sedm místních rybářů, kteří Chauovi na ostrov pomohli v rozporu se zákonem. K pobřeží, kde Sentinelci žijí, nesmí nikdo blíže než na tři míle (4,8 kilometru). U ostrova hlídkují indické čluny, místní kormidelníci s americkým dobrodruhem na palubě kolem nich prý proklouzli v noci. Sami příslušníci odděleného etnika, kteří nezvaného návštěvníka zabili, souzeni nebudou, neboť podle indických zákonů nejsou právně odpovědní.

Sentinelci (nebo také Sentinelové) jsou velmi pravděpodobně Negritové, patří tedy k tajemným asijským národům malého vzrůstu a tmavé pleti. Kromě Andamanských ostrovů žijí jejich vzdálení příbuzní ještě třeba na Filipínách či v Thajsku. Na odlehlém indickém souostroví vydržely kromě Sentinelů ještě další negritovské národy, celkově ale čítají nanejvýše stovky lidí. Ti sice žijí v kontaktu s okolní civilizací, všechna její pravidla ale nutně nepřevzali.

3353018:article:true:true:true

3353033:article:true:true:true

SDÍLET

Billboard-bottom-1