Téměř 300 mrtvých za 5 dní. V Aleppu je po náletech kritická situace

Vládní  letecké útoky na povstaleckou část syrského Aleppa si za posledních pět dní vyžádaly nejméně 289 obětí. Informovali o tom místní záchranáři ze Syrské civilní obrany, také známí jako Bílé helmy. Nálety pokračují i dnes, i když nejsou tak intenzivní.

Mrtvých přitom podle televizní stanice CNN může být ještě více. Ve východním Aleppu je dalších nejméně 950 lidí zraněných. Desítky dalších lidí se pohřešují.

Podle neověřených zpráv při jednom z leteckých útoků zemřela šestičlenná rodina. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) sídlící v Británii uvedla, že šlo manželský pár se čtyřmi dětmi, kteří zahynuli po zásahu barelovou bombou svrženou z helikoptéry. Nálož údajně obsahovala jedovatý chlor.

Povstalecké ostřelování naopak podle SOHR v západní části města kontrolované vládou zabilo deset lidí, z toho sedmi dětí. Další dvě desítky lidí utrpěly zranění.

"V Aleppu probíhá holocaust."

Aleppo je rozdělené na povstaleckou a vládní část od roku 2012. Rusko i Damašek vyhlásily několikrát příměří a chtěly, aby ozbrojení obránci i civilisté z této části odešli zabezpečenými koridory. Většina civilistů i povstalců to ale nevyužila.

Odhaduje se, že ve východních čtvrtích je na 270.000 lidí, a OSN upozornila, že tam došly potraviny a že nemá možnost dopravit na místo nové zásoby.

Ve východním Aleppu podle posledních zpráv navíc už nefungují žádné nemocnice, všechny byly zničené při bombardování. Dochází zásoby všeho – jídla, zdravotnického materiálu, paliva. „V Aleppu probíhá holocaust,“ řekl CNN jeden z obyvatel města, který se označil za nezávislého aktivistu. 

SDÍLET
sinfin.digital