Teror u fotbalového stadionu v Istanbulu. Výbuchy zabily 38 lidí, 155 jich zranily

V Istanbulu se v sobotu večer v blízkosti stadionu fotbalového klubu Besiktas explodovala bomba v zaparkovaném autě a pak se odpálil sebevražedný atentátník. Nejméně 38 lidí zemřelo a 155 jich utrpělo zranění. Česká diplomacie uvedla, že mezi mrtvými civilisty by neměli být žádní cizinci. Před útoky se na stadionu hrál fotbalový zápas, v němž nastoupil i český reprezentant Tomáš Necid. 

Jedna z náloží byla umístěna v autě, které explodovalo po ligovém zápase těsně u stadionu. Zápas sledovaly na stadionu Besiktas v evropské části Istanbulu tisíce lidí. Necelou minutu po první explozi se odpálil sebevražedný atentátník. "Bylo to jako peklo. Plameny vyšlehly až k nebi," řekl agentuře Reuters uklízeč z nedaleké mešity. 

Okamžik exploze

Krátce před výbuchy na stadionu skončilo utkání nejvyšší turecké ligy mezi domácím Besiktasem a týmem Bursaspor, za který hrál i český reprezentant Tomáš Necid. Podle tweetu sportovního komentátora Ondřeje Zlámala by všichni hráči Bursasporu včetně Necida měli být v pořádku, protože odjeli ještě před útokem.

Podezřívavost v Turecku

Ministr Süleyman Soylu řekl, že teroristický čin byl patrně namířen proti autobusu turecké zásahové policejní jednotky, která během zápasu zajišťovala pořádek. Kromě dvou civilistů byli všichni mrtví příslušníky bezpečnostní složek. Ze zraněných je šest na jednotce intenzivní péče, 17 podstoupilo operaci.

Na základě důkazů zajištěných v automobilu, kde byla trhavina umístěna, policisté zadrželi deset podezřelých, uvedl Soylu.

"Proti našim bezpečnostním silám a proti občanům byl spáchán teroristický útok. Exploze po fotbalovém zápasu měla zabít co nejvíc lidí. Výsledkem jsou bohužel mrtví a ranění," prohlásil v první reakci prezident Erdogan.

Záběry z místa

Útoky proti bezpečnostním složkám nejsou v Turecku nijak výjimečné, častější jsou však na jihovýchodě země, kde je úřady připisují kurdským separatistům. Na jiných místech Turecka útočí také teroristická organizace Islámský stát. K poslední násilné akci se zatím nikdo nepřihlásil.


SDÍLET
sinfin.digital