Teroristé plánovali vyhodit do povětří letadlo se 400 lidmi na palubě. Nálož ukryli do panenky Barbie

22. 08. 2017 • 15:11

Australským úřadům se před měsícem podařilo překazit teroristický útok na letadlo se 400 lidmi na palubě směřujícího do Abu Dhabí. Teroristé libyjského původu chtěli vyhodit letoun do povětří pomocí náloží schovaných v panence Barbie a mlýnku na maso. Přestože se může na první pohled zdát, že byla snaha odpálit letadlo pomocí improvizovaných bomb předem odsouzená k nezdaru, australské úřady plány teroristů odhalily především díky tomu, že bylo zavazadlo těžší, než povolují limity. Informovala o tom BBC.

Čtveřici útočníků zadržela australská policie při protiteroristickém zátahu v červenci. Následné vyšetřování ukázalo, že se muži libyjského původu snažili odpálit letadlo za pomoci bomb ukrytých v panence Barbie a mlýnku na maso. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl libyjský ministr vnitra Nohad Machnouk.

Libyjský ministr také osvětlil, proč se teroristům nepodařilo plán dovést do konce. Zavazadlo na sebe totiž upozornilo tím, že bylo příliš těžké. Tato verze se však rozchází s tvrzením australských vyšetřovatelů, podle kterých měl jeden z úročníků dostat kufr do letadla, aniž by o bombě věděl.  

V souvislosti s plánovaným útokem, který měl 15. července zasáhnout dopravní letadlo společnosti Etihad airways, byli zadrženi čtyři muži. Devětačtyřicetiletý Khale Khayat a jeho dvaatřicetiletý bratr Mahmud Khayat byli obviněni z „přípravy a plánování teroristického útoku“ a hrozí jim doživotí. Dva další byli propuštěni.

Michael Phelan z australské federální policie plán popsal jako „jeden z nejvíce sofistikovaných, o jehož uskutečnění se na australské půdě kdy usilovalo“. Součástky potřebné k sestrojení bomby se do Austrálie dostaly přes členy Islámského státu, ke kterému se hlásí další z bratrů Khayatových Tarek. Ten odjel do Sýrie a bojuje po boku islamistů ve městě Rakka.

 

 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
16. 01. 2021 • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
16. 01. 2021 • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.