Tragédie v Jemenu: hladovějící matky nejedí, jídlo dávají svým dětem

HalfPageAd-1

ČTK, pav

03. 05. 2018 • 12:40

 Hladovějící jemenské matky nejedí a jídlo se snaží dávat svým dětem, aby je zachránily. I přesto ale jejich oběť bývá často zbytečná a v zemi zmítané válečným konfliktem přibývá dětí, které se ocitly na prahu hladomoru, informovala agentura AP.

Mobile-rectangle-3

Mladá Umm Mizráhová váží pouhých 38 kilogramů. Je těhotná, nicméně hladoví, aby mohla nakrmit své děti. Podobných případů řeší v nemocnici v jihojemenském Adenu desítky. Matky jako Umm nejedí a často hodně spí, aby zaspaly kručení v břiše. Svá hubená těla pak zakrývají zahalená v černých abájích od hlavy až v k patě.

Syn mladé Jemenky váží v sedmnácti měsících pouhých 5,8 kilogramu, což je polovina hmotnosti, kterou by měl v tomto věku mít. Malý chlapec vykazuje rovněž všechny známky "těžké podvýživy", jeho nohy i chodidla jsou oteklé, je jasné, že trpí nedostatkem živin.

Akutní podvýživou trpí v Jemenu na 2,9 milionu žen a dětí, dalších 400.000 dětí bojuje o život a jejich stav se podobá synovi Umm Mizráhové. Na potravinové pomoci je závislá téměř třetina jemenské populace, což představuje 8,4 milionu z 29 milionů obyvatel. Jejich počet se přitom za poslední rok zvýšil o čtvrtinu. Kdyby tuto pomoc neměli, umírali by hlady, poznamenala AP.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují šíitští Húsíové a jednotky věrné vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Húsíové se zase opírají o podporu Íránu. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Válka v Jemenu

SDÍLET

Billboard-bottom-1