Trump by teď volby prohrál, myslí si muž, který předpověděl jeho výhru

Donald Trump před rokem zvítězil v prezidentských volbách. Dokázal by to samé i dnes? Místní volby v některých amerických státech skončily v noci na středu vítězstvím demokratů. Analytici jsou ale opatrní a prezidentovi přisuzují solidní šance. Až na jednoho. Allan Lichtman, který Trumpovu výhru předpověděl, si myslí, že by nyní ve volbách prohrál.

Byl tehdy jedním z mála, kteří Trumpovi věřili. Profesor Allan Lichtman na základě metody 13 klíčů usoudil, že republikánský kandidát porazí demokratickou sokyni Hillary Clintonovou. Klíče zohledňují politická, ekonomická nebo osobnostní kritéria. Jak by na jejich základě Trump dopadl nyní?

O nové vládě a sněmovně víme vše, to hlavní ale zůstává skryto. Komentář Vratislava Dostála

„Je pravděpodobně dostatek negativních klíčů k tomu, abychom předpověděli jeho porážku,“ domnívá se Lichtman. Upozorňuje však, že je velice složité převést metodu na hypotetické hlasování. Jeden z jeho klíčů například počítá s výsledkem voleb, které se konají v polovině prezidentova funkčního období.

Proti Trumpovi je například velké množství skandálů a málo úspěchů. Nepomáhají mu ani žebříčky oblíbenosti, v nichž si vede nejhůře z měřených amerických prezidentů. Aktuálně se pohybuje kolem 37,5 procenta. Podle Lichtmana je dokonce stále pravděpodobný impeachment.

Hillary by porazil, proti někomu jinému by mohl prohrát

BBC oslovila vedle Lichtmana i další pětici analytiků. Ti jsou s predikcí opatrnější. Například výzkumná společnost Gallup, která zkoumá Trumpovu podporu na denní bázi, prezidentovu úspěšnou obhajobu nevylučuje.

„Neříkám, že vyhraje. Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit. Možná mu teď popularita trochu upadá, ale když se podíváte na celý obraz od března, není tam dramatická změna. Je nepopulární teď, byl nepopulární tehdy,“ tvrdí Frank Newport, který v Gallupu pracuje jako šéfredaktor.

Německá „Jamajka” jde do finále. Na nový kabinet si ale Němci ještě počkají. Komentář Igora Záruby

Zbylá čtveřice oslovených se domnívá, že by Trump nejspíše vyhrál, pokud by se znovu střetl s Hillary Clintonovou. Neuškodil by mu ani skandál s napojením jeho týmu na Rusy. Robert Cahaly ze společnosti Trafalgar Group upozorňuje, že i Clintonová se Rusy zapletla.

Jinému demokratickému kandidátovi ale experti přisuzují větší šance. Podle Helmuta Norportha, profesora politologie na Stony Brook University v New Yorku, jenž také předpověděl Trumpovo loňské vítězství, bude složité vhodného soupeře najít. Musí to být podle něj někdo výjimečný jako Barack Obama.

Vrátí se Obamův stín?

Nejčastěji padá zmínka o bývalém viceprezidentovi právě z Obamova vládnutí Joe Bidenovi. „Můj osobní názor je, že republikáni byli velice šťastní, že Biden nebyl kandidát,“ praví Cahaly s tím, že Biden oslovuje stejné demografické skupiny jako současný prezident.

Na řadě je Libanon. Rezignace premiéra připravila půdu pro nové bojiště na Blízkém východě

„Pokud bychom zítra nasadili Donalda Trumpa proti Joe Bidenovi, myslím, že by Biden vyhrál,“ přitakává profesorka Barbara Perryová z Univerzity ve Virginii.

Biden kandidaturu v příštích volbách nevyloučil, ale ani nepotvrdil. Pokud by do souboje s Trumpem nešel, budou demokraté vybírat z méně zvučných jmen. Výsledky úterních lokálních voleb naznačují, že i mezi nimi by se mohl obstojný vyzyvatel najít.

„Úplná kachna.“ Babiše zaskočilo, že mu má ve vládě kulturu vést Eliška Kaplicky

Zřejmě to však ale nebude starosta New Yorku Bill de Blasio. Ten prohlásil, že pokud obhájí mandát v čele americké metropole, kandidovat nebude. V úterý ho do druhého funkčního období zvolilo 66,5 procenta voličů.

SDÍLET
sinfin.digital