Trump chce zrušit loterii o přistěhovalecké zelené karty. Věří, že otevřela dveře do USA i newyorskému útočníkovi

Americký prezident Donald Trump uvažuje, že zruší loterii o zelené karty. Každoroční „soutěž“ umožňovala tisícům zájemců, aby získali povolení k trvalému pobytu ve Spojených státech. Prezident to uvedl v reakci na včerejší teroristický útok v New Yorku. Řidič, který najel do lidí, se podle Trumpa do USA dostal právě díky systému loterie.

Prezident prohlásil, že by chtěl nahradit dosavadní program loterie systémem získávání zelené karty za zásluhy. Newyorský útočník Sajfulláh Saipov totiž dle jeho tvrzení imigroval do Spojených států právě díky tomuto systému.

Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Trump se tak při svém dnešním vyjádření opět opřel do senátora Chucka Schummera, který loterii zaváděl do praxe už od roku 1990. Prezident senátora obvinil, že „pomáhal do USA importovat evropské problémy“. Schummer naopak osočil Trumpa, že se snaží celou tragédii politizovat ve svůj prospěch. Prezidentova kritika vyvolala nesouhlasnou reakci i u guvernéra státu New York Andrewa Cuoma. „Hrajete do karet teroristů, působíte rozvratně. Váš tón by teď měl být přesně opačný," vzkázal Cuomo do Bílého domu.

Prezident označil teroristu Saipova za „zvíře" a prohlásil, že ho možná odešle do věznice na kubánském Guantánamu, kde Spojené státy po teroristických útocích ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu. Saipov se podle Trumpa po příjezdu do USA stal pro imigranty kontaktní osobou, napojeno na něj prý bylo 23 dalších přistěhovalců.

Loterie o zelené karty umožňuje každoročně 50 000 cizinců získat trvalý pobyt na území Spojených států. Současný americký prezident oznámil, že okamžitě pověří Kongres, aby vyjednal její zrušení.


SDÍLET
sinfin.digital