Trump se chce podívat do demilitarizovaného pásma mezi Korejemi. Průzkumníci už mu vytipovali možná místa

ČTK, abe

10. 10. 2017 • 20:51

Americký prezident Donald Trump během své cesty po Asii v listopadu možná navštíví i demilitarizované pásmo mezi oběma Korejemi. Bílý dům vyslal do Jižní Koreje na sklonku září tým, aby ověřil místa, která během Trumpovy návštěvy připadají v úvahu, citovala dnes jihokorejská agentura Jonhap zdroj z jihokorejského ministerstva obrany. Ve hře je hraniční vesnice Pchanmundžom a jihokorejský strážní post, uvedl zdroj.

Očekává se, že Trump v Jižní Koreji vyšle Severokorejcům jako velitel amerických ozbrojených sil zásadní signál, ať už ve formě prohlášení, nebo svou přítomností na symbolickém místě.

Návštěva demilitarizovaného pásma by odpovídala Trumpově zálibě v teatrálnosti, myslí si odborník na KLDR Pong Jong-sik. „Představa, jak mhouří oči a dívá se za demilitarizované pásmo, je jako kdyby pouze jiným způsobem tweetoval," řekl Pong agentuře Bloomberg.

Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un si v poslední době vyměňují vzkazy plné bojovné rétoriky. Americký prezident v posledním z nich uvedl, že raketový a nukleární program Severní Koreje lze zastavit "pouze jediným způsobem". Konkrétnější zatím nebyl.

Bílý dům na konci září informoval, že americký prezident navštíví v první polovině listopadu Japonsko, Jižní Koreu, Čínu, Vietnam, Filipíny a Havaj.

SDÍLET