Trumpův tým chtěl do předvolební kampaně zatáhnout i Assange a WikiLeaks

Že se v předvolebním souboji o prezidentské křeslo USA nehrálo úplně v rukavičkách je jasné každému, kdo loňskou prezidentskou kampaň alespoň trochu sledoval. Ovšem až nyní, téměř rok po hlasování, ze kterého vyšel vítězně Donald Trump, začínají vyplouvat na povrch všechny okolnosti předvolebních střetů. Jak zjistil server Daily Beast, kontroverzní datová společnost Cambridge Analytica, kterou Trump ve své kampani využíval, se obrátila na zakladatele Wikileaks Juliana Assange. Ten měl firmě a Trumpovi pomoci nalézt 33 tisíc emailů, které se byly smazány ze soukromého serveru trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové. 

Právě smazané emaily Hillary Clintonové coby bývalé ministryně zahraničí USA byly jedním z ústředních pilířů trumpovy kampaně. A voliči na to slyšeli. Bývalý realitní magnát během loňského podzimu i proto tvrdil, že pokud se skutečně stane prezidentem, dostane Clintonovou kvůli smazaným emailům do vězení.

Štáb Clintonové měl spolufinancovat „kompro“ na Trumpa. Hledaly se důkazy o stycích s Rusy

Eminentní zájem však měl Trump o smazané emaily i během volební kampaně. Šéf kontroverzní datové společnosti Cambridge Analytica Alexander Nix, který spolupracoval s trumpovou kampaní, totiž v emailu třetí straně uvedl, že kvůli ztraceným emailům oslovil právě Assange, hlavního redaktora a spoluzakladatele WikiLeaks.

„Kontakt mezi mnou a Cambridge America proběhnul, nicméně jsem jakoukoliv spolupráci odmítnul,“ uvedl po zveřejnění informací pro server Politico Assange. Podle nejmenovaných zdrojů Assange Nixovi na nabídku spolupráce odvětil, že nechce spojovat síly a raději bude po smazaných emailech Hillary Clintonové pátrat na vlastní pěst.

Ruští hackeři nechtěli pomoct Trumpovi, tvrdí Assange. Sám má s Rusy blízké styky

Poté, co nepřímé spojení Donalda Trumpa s Julianem Assangem vyšlo najevo, se šéfové trumpovy politické kampaně snaží spolupráci s Cambridge Analytica výrazně  zlehčovat.

„My jsme hrdí na to, že jsme spolupracovali s Republikánským národním výborem RNC a jeho datovými experty. Oni byli jednoznačně hlavním zdrojem pro analytiku naší kampaně a jakékoliv zprávy, že data z jakéhokoliv jiného zdroje hrály klíčovou roli v našem vítězství, jsou zkrátka chybné,“ uvedl ve středu šéf trumpovy prezidentské kampaně Michael Glassner. Faktem nicméně je, že Cambridge Analytica od trumpovy administrativy za své služby během prezidentské kampaně vyinkasovala 5.9 milionu dolarů.

Přitom není jisté, že je co hledat. „Není vůbec jisté, že smazané emaily Hillary Clintonové někdo ukradnul, nebo že je někdo má,“ uvedl jeden z nejmenovaných zdrojů Daily Beast.

Přichází nová studená válka, věští Clintonová. Rusko podle ní cílí i na Střední Evropu

Kontroverze ohledně smazaných emailů se s Hillary Clintonovou táhne již poměrně dlouho. Když totiž bývalá první dáma nastupovala do funkce ministryně zahraničí USA, odmítla používání vládního emailu a raději používala soukromý server s adresou hdr22@clintonemail.com. A to jak pro pracovní, tak i pro soukromé účely. Bylo to pro ni údajně pohodlnější, protože typ telefonu, který musela jako vysoký státní politik používat, nezvládal oddělení soukromé a pracovní komunikace a musela by tak stále s sebou nosit přístroje dva.

Když však z úřadu v roce 2013 odstupovala, Clintonová sama určila, které ze 62 tisíc emailů postoupí ministerstvu zahraničí k archivaci a zveřejnění, a které naopak jako soukromé vymaže. Zveřejněno jich nakonec bylo 30.5 tisíc, zbytek byl jako soukromá korespondence vymazán. Následné vyšetřování FBI toto jednání jako trestný čin nevyhodnotilo, nicméně jednání Clintonové FBI komentovala jako velmi lehkomyslné.

SDÍLET
sinfin.digital