V Německu objevili „gigantické“ zásoby lithia. Vyplatí se teď jeho těžba v Česku?

Krušné hory (lokalita Cínovec) už nejsou největší známou zásobárnou lithia v Evropě. Geologové z německo-australské firmy firmy Vulcan Energy Resources objevili v jihozápadním Německu ještě mnohem větší ložisko této suroviny, dokonce jedno z největších na světě. Pod zemí podle nich leží tolik lithia, že by to stačilo k výrobě baterií pro 400 milionů nových elektromobilů. Otázkou zůstává, zda tento objev může ovlivnit rentabilitu případné těžby na české straně Krušných hor. O tom, zda se lithium bude v Česku těžit a za jakých podmínek, by se mělo rozhodnout do konce letošního roku.

Nález obřího lithiového ložiska oznámil německým médiím Horst Kreuter, spoluzakladatel firmy Vulcan Energy Resources. „Zásoba lithia, o které zde mluvíme, je gigantická a její vlastnosti jsou ideální pro náš cíl výroby vysoce kvalitního lithia v průmyslovém měřítku v Německu,“ uvedl Kreuter. Do roku 2024 by bylo možné ve dvou závodech podle něj ročně vyprodukovat 15 000 tun hydroxidu lithného.

V další fázi by pak mohly vyrůst další tři závody s produkcí až 40 000 tun. Podle Kreutera se jedná o investici ve výši zhruba 1,7 miliardy EUR (43,5 miliardy korun). Společnost Vulcan Energy zatím získala 75 milionů EUR. Druhým největším akcionářem firmy je po Kreuterovi australská těžební společnost Hancock Prospecting.

Kreuter tvrdí, že těžaři už zahájili předběžná jednání s několika významnými odběrateli lithia, mezi nimi jsou pochopitelně zejména automobilky. Nejdále jsou údajně rozhovory s automobilkou Daimler. Pokud by se Vulcan Energy podařilo po všech nutných administrativních úkonech a povoleních zahájit těžbu, měla by těžba lithia v Hornorýnské nížině v jihozápadním Německu hned několik zásadních výhod.

Jednak by významným způsobem snížila závislost evropských odběratelů na lithiu, dováženém z jižní Ameriky a dalších vzdálených oblastí. Zároveň ale přírodní podmínky Hornorýnské nížiny údajně umožňují „ekologický“ a zároveň vysoce rentabilní způsob dobývání lithia. Lithium by se mělo v tomto případě získávat z horké termální vody, čerpané z hloubky až kilometr pod povrchem.

Vulcan Energy tvrdí, že dokáže surovinu extrahovat na povrchu „klimaticky neutrálním způsobem“ a pak čistou vodu pouštět zpět do hlubin. Přitom by ale bylo možné jako vedlejší produkt těžby využívat i tepelnou energii termální vody.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V jakém stavu jsou plány na těžbu lithia v Česku?
  • A jak by je mohl ovlivnit nález ložiska v Německu?
sinfin.digital