V Sýrii vznikla nová bojová aliance. Jsou v ní i teroristé napojení na al-Káidu

Na severu Sýrie vznikla nová aliance skupin bojujících v Sýrii. Je v ní i radikální formace Fronta dobytí Sýrie, což je bývalá Fronta an-Nusrá, napojená na al-Káidu. Podle listu Aš-Šark al-Avsat může vznik nové aliance změnit situaci v severní Sýrii a poškodit příměří, které pro Sýrii pomohly v prosinci dohodnout Rusko, Turecko a Írán. Toto příměří se na radikály nevztahuje a boje proti nim pokračují.

Podle listu nová aliance Haját Tahrír aš-Šám může změnit rozložení sil a poskytnout záštitu organizacím jako Fronta dobytí Sýrie. Radikální skupiny nebyly účastníky syrských rozhovorů, které se konaly tento měsíc v Astaně a které stvrdily posilování příměří.

Podle vojenských zdrojů listu Aš-Šark al-Avsat se k nové alianci připojilo už 18 000 členů Fronty dobytí Sýrie. Vede ji šéf fronty abú Muhammad Džúlání a podle listu je vznik nové skupiny pokusem sjednotit radikální skupiny pod jedno vojenské vedení.

Úleva pro Damašek. Syrské vládní síly převzaly kontrolu nad zdrojem vody

Skupiny řazené k umírněné opozici podle listu vznik radikální aliance šokoval. V minulých dnech ztratily v boji proti Frontě dobytí Sýrie své pozice v provincích Idlíb a Halab a fronta nyní pohrozila dalšími útoky na pozice Ahrár aš-Šám, pokud tato skupina neodevzdá zbraně zabavené bojovníkům z brigád Sukúr aš-Šám.

To, zda Haját Tahrír aš-Šám obsadí sever Sýrie, záleží hlavně na síle organizace Ahrár aš-Šám, jež byla zapojena do astanských jednání. V minulosti patřila k nejsilnějším ozbrojeným silám v severní Sýrii, ale je podle listu nyní oslabená vnitřním rozkolem. Někteří z jejích členů se rozhodli připojit se k alianci Haját Tahrír aš-Šám. Skupině nyní zůstalo 3 000 bojovníků, zatímco nová aliance jich má 31 000.

Rozhodnutí Trumpa zastavit muslimskou migraci vyvolá ještě větší tlak uprchlíků na EU. Komentář Viliama Bucherta

Umírněné skupiny bojující hlavně na severu Sýrie jsou členy Syrské svobodné armády (FSA). Právě na ně ale v poslední době útočila Fronta dobytí Sýrie. Jedna z členských skupin FSA dnes oznámila, že odstupuje od příměří, protože syrská vláda a její spojenci je neustále porušují. "Protože Rusko přestává být garantem, oznamujeme, že se ode dneška necítíme vázaní dohodou" o příměří, oznámila skupina Džajš al-Izza. Podle ní ruská letadla, tedy spojenci syrského režimu, opakovaně bombardují pozice této skupiny v provincii Hamá.

SDÍLET
sinfin.digital