V Sýrii vznikla nová bojová aliance. Jsou v ní i teroristé napojení na al-Káidu

ČTK, pjn

30. 01. 2017 • 13:40

Na severu Sýrie vznikla nová aliance skupin bojujících v Sýrii. Je v ní i radikální formace Fronta dobytí Sýrie, což je bývalá Fronta an-Nusrá, napojená na al-Káidu. Podle listu Aš-Šark al-Avsat může vznik nové aliance změnit situaci v severní Sýrii a poškodit příměří, které pro Sýrii pomohly v prosinci dohodnout Rusko, Turecko a Írán. Toto příměří se na radikály nevztahuje a boje proti nim pokračují.

Podle listu nová aliance Haját Tahrír aš-Šám může změnit rozložení sil a poskytnout záštitu organizacím jako Fronta dobytí Sýrie. Radikální skupiny nebyly účastníky syrských rozhovorů, které se konaly tento měsíc v Astaně a které stvrdily posilování příměří.

Podle vojenských zdrojů listu Aš-Šark al-Avsat se k nové alianci připojilo už 18 000 členů Fronty dobytí Sýrie. Vede ji šéf fronty abú Muhammad Džúlání a podle listu je vznik nové skupiny pokusem sjednotit radikální skupiny pod jedno vojenské vedení.

Skupiny řazené k umírněné opozici podle listu vznik radikální aliance šokoval. V minulých dnech ztratily v boji proti Frontě dobytí Sýrie své pozice v provincích Idlíb a Halab a fronta nyní pohrozila dalšími útoky na pozice Ahrár aš-Šám, pokud tato skupina neodevzdá zbraně zabavené bojovníkům z brigád Sukúr aš-Šám.

To, zda Haját Tahrír aš-Šám obsadí sever Sýrie, záleží hlavně na síle organizace Ahrár aš-Šám, jež byla zapojena do astanských jednání. V minulosti patřila k nejsilnějším ozbrojeným silám v severní Sýrii, ale je podle listu nyní oslabená vnitřním rozkolem. Někteří z jejích členů se rozhodli připojit se k alianci Haját Tahrír aš-Šám. Skupině nyní zůstalo 3 000 bojovníků, zatímco nová aliance jich má 31 000.

Umírněné skupiny bojující hlavně na severu Sýrie jsou členy Syrské svobodné armády (FSA). Právě na ně ale v poslední době útočila Fronta dobytí Sýrie. Jedna z členských skupin FSA dnes oznámila, že odstupuje od příměří, protože syrská vláda a její spojenci je neustále porušují. "Protože Rusko přestává být garantem, oznamujeme, že se ode dneška necítíme vázaní dohodou" o příměří, oznámila skupina Džajš al-Izza. Podle ní ruská letadla, tedy spojenci syrského režimu, opakovaně bombardují pozice této skupiny v provincii Hamá.

SDÍLET