Válka o mrtvé. Mezi Izraelem a Palestinou se rozhořely spory kvůli tělům bojovníků

Jsou to dva roky, co Hadara Goldina jeho nejbližší viděli naposledy. Stopy mladého izraelského vojáka skončily v roce 2014 v tunelovém komplexu v Gaze. Později se našla část jeho výbavy se stopami DNA. Patologové ho na základě toho prohlásili za padlého v boji.

Jeho ostatky rodina stále nemá, drží je palestinské radikální hnutí Hamás.

„Nemůžeme se s ním rozloučit, dokud ho nedostaneme domů,“ řekla listu The Washington Post jeho matka Leah Goldinová. Není jediná, kdo nemůže pohřbít své dítě. Hamás drží těla i dalších izraelských vojáků. Tel Aviv to označuje za barbarské chování, sám ale v minulosti postupoval podobně.

Izraelský voják Hadar Goldin

Izrael nikdy nevrátil těla 19 bojovníků Hamásu, kteří na jeho území zemřeli během války v roce 2014. Zadržuje také ostatky Palestinců, které vojáci zastřelili během loňské série násilí mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. V současnosti jich je v izraelských márnicích nejméně 20.

Obě strany se navzájem obviňují z emotivního vydírání. Mluví o nelidských postupech a porušování mezinárodního práva. Hamás doufá, že zadržováním těl izraelských vojáků dosáhne propuštění palestinských bojovníků z vězení. Izrael se podobným opatřením snaží zabránit další vlně palestinského násilí na svém území.

SDÍLET
sinfin.digital