Vedlejší efekt dobývání Mosulu? Půl milionu lidí žízní

Až 500 tisíc obyvatel iráckého města je podle OSN bez vody. Při postupu armády, která vede ofenzivu proti stoupencům samozvaného Islámského státu, byly poškozeny některé vodovody. Stanice CNN dodává, že islamisté stále mají kontrolu nad infrastrukturou a právě dodávky vody nebo elektřiny můžou využívat jako jeden z prostředků boje nebo k ovlivnění civilistů.

Možnosti lidí ve městě se ztenčují a podle OSN mnozí z nich nemají přístup k základním zásobám. „Téměř půl milionu civilistů, kteří již nyní bojují o to, aby se každý den dokázali uživit, se ocitl bez přístupu k pitné vodě. Dopad na děti, ženy a rodiny bude katastrofální," uvedla Lisa Grandeová, humanitární koordinátorka OSN pro Irák.

„Nemáme vodu ani elektřinu. Pijeme vodu ze studně, ale té není dost.“

Podle iráckých velitelů vládní jednotky získaly kontrolu nad 40 procenty východní části Mosulu. Pohybují se pomalu jednotlivými čtvrtěmi a potýkají se přitom s odstřelovači, sebevražednými atentátníky i s výbušninami nastraženými v automobilech. Elitní irácké jednotky jsou přitom jedinou silou, která vstoupila do Mosulu z východu. Irácká armáda, policie a kurdské oddíly postupují ze severu a z jihu, šíitské milice ze západu a do města by podle předchozí dohody vůbec vstoupit neměly.

SDÍLET
sinfin.digital