Veřejnost umí porazit fašisty, hodnotí slovenské volby komentátoři. Budou padat hlavy i u Fica?

Katastrofa pro vládní sociální demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, úspěch pravicové koalice a porážka šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, který neobhájil post hejtmana Banskobystrického kraje. Tak reagují slovenská média na výsledek sobotních krajských voleb na Slovensku. Výsledky hlasování ocenili zástupci pravicové opozice, slovenský prezident Andrej Kiska uvítal porážku Kotleby.

Kandidáti široké pravicové koalice obsadí posty hejtmanů v pěti z osmi samosprávných krajů, nejsilnější vládní strana Směr-SD se svými koaličními spojenci bude mít hejtmany jen ve dvou krajích, takzvaných župách.

„Župní politická mapa se zásadně mění a ačkoliv se porážka Mariana Kotleby v Banské Bystrici sice opatrně, ale přece jen očekávala, hlasování potvrdilo trend ztrácení pozic Směru," napsal list Sme. Dodal, že výsledky odrážejí i sílící nevoli s politikou Směru-SD a že Ficova strana ztratila svou nadvládu.

Neúspěch Kotleby, kterého v přímě volbě hejtmana Banskobystrického kraje porazil nezávislý kandidát s podporou koaličních i opozičních stran Ján Lunter, je podle listu pro zemi velmi dobrou zprávou. "Ukazuje, že když veřejnost chce, je schopna porazit fašisty. Cenou za to je, že z politiky se prakticky vytratil souboj idejí a řešení," uvedl list.

Slovenské povstání: Voliči zařízli neofašistu Kotlebu i vládní sociální demokracii. Komentář V. Bucherta

„Měly to být volby o Kotlebovi a fašistech. Spíš se ale zdá, že to byla rozlučka se Směrem, jak jsme ho znali posledních deset let," napsal list Denník N, podle kterého musí premiér a předseda Směru-SD Fico udělat vážný restart.

List Pravda napsal, že důvod si stěžovat mohou mít snad jen ve vládním Směru-SD, který ve volbách přišel o křesla čtyř hejtmanů. "Takový výsledek strany, která ještě minulý týden dominovala regionální politice na Slovensku, je jednoznačným neúspěchem," uvedl deník a dodal, že pád Směru-SD v krajských volbách je příznakem vážné krize.

List Hospodárske noviny napsal, že župní volby skončily jednoznačným vítězstvím opozice a že Směr-SD utrpěl krutou porážku. Právě neúspěch Ficovy strany označil list za největší překvapení krajských voleb.

Slovenský prezident Andrej Kiska ocenil, že v krajských volbách pohořel Kotleba a až na dvě výjimky i kandidáti Kotlebovy strany LSNS na krajské poslance.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

„Jsem velmi rád, že extremisté dostali v sobotu výprask. Stovky jejich kandidátů ve všech krajích jsme porazili naší nejsilnější zbraní - svobodným hlasováním v demokratických volbách," napsal Kiska na sociální síti. Podle Kisky, který v minulosti označil Kotlebu i kvůli jeho sympatiím k válečnému slovenskému státu za fašistu, to ovšem neznamená úplné potlačení fašistického zla na Slovensku, byť jde o důležitý krok.

Výsledky podle očekávání uvítala opozice. „Je vidět, že lidé si přejí změnu a vláda oligarchů a neschopných politiků se začíná hroutit. Zdá se, že dnes se nám podařilo porazit stranu Směr v regionech a já věřím, že se nám to za dva roky podaří i v parlamentních volbách," řekla poslankyně parlamentu Veronika Remišová. Ta je i jednou z hlavních tváří opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, jehož dva poslanci byli v rámci pravicové koalice zvoleni hejtmany.

Čechy rozčílily arabské děti v teplické škole. Šestileté žáky označují na facebooku za teroristy

SDÍLET
sinfin.digital