Větrná energie za každou cenu. Německá vláda chce turbínami zastavět 2 procenta rozlohy země

Německá vláda se rozhodla rozšířit prostor pro výstavbu větrných elektráren na celá dvě procenta rozlohy země. To by znamenalo nejen zrušení dosud platných pravidel pro minimální vzdálenost větrných turbín od obydlené zástavby, ale v některých případech i nadřazení větrné energetiky nad ekologii. O platnost nového zákona se proto očekává tuhý boj.

Původně si německá vláda stanovila před několika lety cíl, že pro větrné elektrárny na pevnině využije jedno procento celkové rozlohy země. Přes rychlý rozvoj větrné energetiky je ale zatím využita pouze polovina této plánované územní kapacity. Kabinet se proto odhodlal k ještě radikálnějším opatřením.

Vzhledem k deklarované snaze omezit závislost na ruských energetických zdrojích a zároveň přispět k ochraně klimatu, by nyní měla být pro větrné elektrárny zákonem vyčleněna až dvě procenta rozlohy země. Píše o tom s odkazem na vládní zdroje německá agentura Reuters a řada dalších médií v zemi.

Aby mohl být deklarovaný zákon prosazen, musí se ale částečně změnit plánovací a stavební zákony. Podle vládního návrhu mohou sice zpočátku zůstat v platnosti pravidla, stanovující vzdálenosti větrných turbín od obytných budov, jejich další platnost však závisí na tom, jak konkrétně budou jednotlivé spolkové země dodržovat svůj závazek výstavby větrných elektráren. „Pokud je nedodrží, předpisy pro minimální vzdálenost se stanou neplatnými,“ napsala agentura Reuters.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak německá vláda změny odůvodňuje?
  • Proč se politici v některých spolkových zemích staví na odpor?
sinfin.digital