„Víme, jak proti Americe bojovat," zní z Íránu kvůli Trumpovým výhrůžkám

Výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu poškodí pouze Spojené státy. Řekl to dnes podle íránské tiskové agentury Tasním vedoucí představitel íránských elitních jednotek Kuds, které odpovídají za zahraniční operace revolučních gard.

Trump dnes podle očekávání představí novou, tvrdší strategii vůči Íránu, který viní z destabilizace blízkovýchodního regionu a z podpory terorismu. Již dříve americký prezident pohrozil, že vypoví jadernou dohodu, kterou Írán v roce 2015 uzavřel se šesti jadernými mocnostmi a ve které se zavázal omezit svůj jaderný program za zrušení hospodářských sankcí. Trump rovněž pohrozil, že označí revoluční gardy za teroristickou skupinu.

„Nejsme země, která chce vyvolat válku, ale jakýchkoliv vojenských operací namířených vůči Íránu budou litovat (...)Trumpovy výhrůžky na adresu Íránu poškodí Ameriku. ...Víme, jak proti Americe bojovat," řekl zástupce velitele složek Kuds Esmáíl Ghaní.

Íránské revoluční gardy patří k nejmocnějším bezpečnostním složkám v Íránu a mají značný vliv na politické dění. Zatím se na americké listině teroristů ocitají pouze některé osoby s vazbami na gardy, ale nikoli tato vojenská organizace jako celek.

V případě, že by se Spojené státy rozhodly na íránské revoluční gardy uvalit sankce, mohlo by to podle Reuters mít zásadní dopad na boje v Iráku a Sýrii, kde Washington i Teherán podporují skupiny, jež válčí proti IS.

SDÍLET
sinfin.digital