Vodáci se letos prohnou. Čechům drahota na Vltavě nevadí tolik jako v Chorvatsku

V Česku se během prázdnin rozhořela vzrušená debata o tom, zda Chorvatsko po zavedení eura nezdražilo zboží a služby nad únosnou mez. A někteří turisté vyhrožují tím, že do drahého Chorvatska už nikdy nepojedou. Přitom v Česku existuje turistická oblast, kde se zdražuje každý rok a zdaleka tak vzrušenou debatu to mezi lidmi nevolává. Jakmile jde totiž o vodácký sjezd řeky Vltavy, jsou Češi paradoxně ochotni sáhnout do peněženky stejně, nebo ještě více než v Chorvatsku. A podobné je to i na Lipně.

Přehrada Lipno a řeka Vltava pod Vyšším Brodem byly mezi Čechy oblíbenými turistickými destinacemi už za socialismu. A to také z toho důvodu, že v době totality a uzavřených hranic byla cesta ke skutečnému moři komplikovaná, v případě „kapitalistického zahraničí“ prakticky nemožná.

Proto také leckdo předpokládal, že jakmile se hranice otevřou, zájem o dovolenou na Lipně nebo o „vodu“ na Vltavě rapidně opadne. Jenže opak se stal pravdou. Češi nejen na Vltavu a Lipno nezanevřeli, ale z určitého úhlu pohledu si z lokalit, považovaných za socialismu za „moře chudých“, udělali paradoxně luxusní turistické destinace s cenami vysoce přesahující celostátní průměr.

Stačí vzít kolo a udělat si malý výlet kolem Lipna a dále pak podél řeky dolů přes Vyšší Brod na Český Krumlov. Začněme třeba v lipenském kempu Modřín. V nejlukrativnější části kempingu přímo u vody se dnes platí za místo s elektrickou přípojkou pro auto a stan (nebo karavan) 1190 korun na noc, k tomu je třeba připočíst 190 korun za jednu osobu nad 15 let a 170 korun za dítě do 14 let.

sinfin.digital