Vojenské mise v ohrožení: Hurikány zkomplikovaly americké armádě vysílání vojáků do zahraničí

Americké vojenské mise jsou v ohrožení. Kvůli hurikánům, které pustošily ostrovy v Karibiku a pobřeží Spojených států, nemá armáda dostatek vojáků, které by vyslala do zahraničních misí. Zvláště v době, kdy chce Donald Trump přesvědčit Severní Koreu o americké vojenské síle, je taková skutečnost pro USA nepříjemným problémem. 

Vojáci v současnosti pomáhají v oblastech, které postihly ničivé hurikány. Protože rozsah škod je značný, armáda asi zůstane v místech déle, než se předpokládalo. „Jsme připraveni na to, že to bude mít dopad na další nasazení vojáků, protože jsme nyní museli přerušit jejich přípravu,“ potvrdil televizi CNN ministr obrany James Mattis.

Babiš je lhář, ANO nás vrátí do komunismu. Chce zastrašené zaměstnance holdingu, říká Kalousek

Je pravděpodobné, že vojáci, kteří měli jet sloužit do Afghánistánu, nestihnou odjet podle plánu. V oblasti měli vystřídat své kolegy, kteří tak na misi zůstanou déle, než se plánovalo. Kromě vojáků je do pomoci obětem hurikánu nasazena rovněž technika – letadla a válečné lodě. I ty budou v místech mezinárodních konfliktů chybět.

Útočná loď USS Wasp opustila Norfolk koncem srpna a její cesta měla pokračovat k břehům Japonska. Nikdy se ale nedostala za hranice Karibiku a v současnosti převáží zásoby na zpustošené Portoriko. Loď měla sloužit i jako základna pro stíhačky F-35 a prostředek k demonstraci americké vojenské síly na dohled od KLDR. Zatím se ale angažuje v humanitární pomoci a není jasné, kdy bude moci do japonských vod odplout.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Vojenští plánovači zatím odmítli komentovat, jak přesně se zahraniční mise kvůli následkům hurikánů změní. Uvažuje se například o tom, že do oblasti Pacifiku mezitím zamíří jiné válečné lodě, které by ujistili Kim Čong-una o americké vojenské síle.

Komplikace hrozí také na Středním východě. Zdejší plavidlo amerického námořnictva USS Nimitz se má podle plánu vrátit zpět do USA. Kvůli nedostatku jiných lodí navíc není jasné, která Nimitz v rizikové oblasti nahradí. Je ale pravděpodobné, že američtí vojenští plánovači nebudou chtít nechat oblast bez dozoru.

SDÍLET
sinfin.digital