Volby bez počítačů. Nizozemci kvůli strachu z ruských hackerů budou sčítat hlasy „postaru“

FCZ

06. 03. 2017 • 20:35

Nizozemsko patří mezi nejvyspělejší země na světě. Nadcházející parlamentní volby chce ale zvládnout téměř bez pomoci počítačů. Důvod? Obavy z ruských hackerů, kteří by se podle nizozemských úřadů mohli pokus zmanipulovat výsledek hlasování, které se uskuteční za necelé dva týdny. Už teď prý země čelí několika stovkám jejich útoků denně, uvedl server Politico.eu. 

Nizozemská vláda ví o zranitelnostech v softwaru využívaném při volbách od roku 2006. O rok později pak zakázala elektronické hlasování. Vědci i hackeři ji od té doby několikrát varovali, že slabá místa má i počítačový program pro sčítání hlasů. Bezpečný systém pro volby ale země nemá dosud.

Po amerických obviněních Moskvy ze zásahů do posledních prezidentských voleb se proto rozhodla, že se při letošním hlasování počítačů zbaví zcela. Třináct milionů voličů bude své kandidáty zaškrtávat na hlasovacích lístcích, které se poté budou sčítat ručně. Není jasné, jak dlouho to členům volebních komisí bude trvat. „Nechci, aby nad výsledkem voleb visel stín pochybností,“ podotkl ministr vnitra Ronald Plasterk.

Na začátku února řekl šéf nizozemské zpravodajské služby AIVD Rob Bertholee, že země eviduje stovky ruských útoků na vládní počítačové systémy, jejichž cílem je získat tajné dokumenty. „Mluvíme o materiálech projednávaných v samém srdci vlády,“ uvedl.

Nizozemskou nervozitu navíc zvyšuje fakt, že několik politických stran má nedostatečně zajištěné počítačové systémy a webové stránky. Týká se to i strany premiéra Marka Rutteho.

Politico připomíná, že Nizozemsko se obává ruských zásahů do voleb po několika letech napětí s Moskvou. Diplomaté obou zemí si vyměňovali ostrá slova po sestřelení letadla malajsijských aerolinek nad Ukrajinou, při němž zemřelo 298 lidí, většina z nich z Nizozemska. Někteří nizozemští činitelé si pak myslí, že Moskva zasahovalo už do tamního loňského referenda o smlouvě EU s Ukrajinou, již voliči odmítli. Rusko vždy podobná obvinění odmítalo. 

SDÍLET