Za spásu vlasti i ochranu před muslimy. Čeští a polští katolíci se modlili na hranicích

Na stovkách míst podél polské hranice se v sobotu katoličtí věřící modlili v rámci ojedinělé akce „růženec na hranicích“ za spásu světa a vlasti. Na česko-polské hranici se k nim připojili i Češi. Kritici akci podsouvají antiislámský motiv a v tomto duchu ji prezentují i ultrakonzervativci. Věřící, které ČTK oslovila, však shodně jakoukoliv spojitost s bojem proti islamizaci Evropy odmítli. Podle polských médií se do akce zapojilo na milion osob.

Organizátorem společných modliteb, které se konaly ve 320 kostelech ve 22 diecézích podél více než 3500kilometrové polské hranice s Německem, Českou republikou, Slovenskem, Ukrajinou, Běloruskem, Litvou a Ruskem, bylo sdružení laických věřících Solo Dios Basta. Připojili se i rybáři v Baltském moři a věřící na desítkách míst v zahraničí, včetně polských vojáků v Afghánistánu. Modlitby se konaly i na nezvyklých místech, například na polských mezinárodních letištích. Polské dráhy nabídly poutníkům symbolické jízdné za jeden zlotý (šest korun).

Jedním z míst s největší koncentrací lidí podél českých hranic byla Sklářská Poreba nedaleko Harrachova na Semilsku. Odhadem se akce zúčastnilo přes 1000 lidí, od dětí až po seniory. Většina z nich se odpoledne vydala i na několikakilometrový pochod z Jakušic k Orle na česko-polské hranici. Neodradil je ani déšť či chladno, bylo kolem sedmi stupňů Celsia. Vytvořili několikasetmetrový průvod a cestou se společně a hlasitě modlili za spásu světa a vlasti. „Je to potřeba,“ řeklo několik z nich oslovených ČTK. Ultrakonzervativci akci chápali jako duchovní zbraň proti islamizaci Polska a Evropy, na pouti z Jakušic do Orle ale žádná protiislámská hesla nezazněla. Lidé se modlili za všechny potřebné.

Na polské straně hranic však protiislámská hesla zaznívala. Pětašedsátiletá Halina Kotarská agentuře AP uvedla, že přišla vyjádřit vděčnost za to, že její syn přežil autonehodu, ale také za přežití křesťanství v Evropě. „Islám chce Evropu zničit,“ myslí si. „Chtějí nás odvrátit od křesťanství,“ obává se. 

Datum 7. října není vybráno náhodně. Svátek Panny Marie Růžencové připadá na výročí rozhodujícího vítězství křesťanů nad Turky v námořní bitvě u Lepanta v roce 1571, které podle organizátorů akce ze sdružení Solo Dios Basta zachránilo Evropu před islamizací. Navíc má podle nich připomínat i stoleté výročí zjevení Panny Marie třem pasáčkům v portugalské Fátimě.

Během živého vysílání přenášeného konzervativní katolickou rozhlasovou stanicí Radio Maryja se krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski pomodlil „za jiné evropské národy, aby pochopili, že se musíme vrátit ke křesťanským kořenům, že Evropa zůstává Evropou.

„Hlavním cílem tohoto setkání je modlit se za mír,“ připomněl prezident polské biskupské konference, arcibiskup Stanislaw Gadecki, v rozhovoru s komerčním rádiem RMF FM.

SDÍLET
sinfin.digital