Za útoky v Barceloně stála dvanáctičlenná skupina teroristů. Řidiče smrtící dodávky zastřelila policie

Pachatel čtvrtečního útoku v Barceloně Júnis abú Jakúb, který si vyžádal 13 obětí a přes sto zraněných, byl zastřelen. Informoval o tom katalánský deník La Vanguardia a britský Telegraph. Katalánská policie zastřelení útočníka z Barcelony potvrdila v lokalitě Subirats nedaleko Barcelony.

Dnešní policejní akci spustil telefonát místní obyvatelky. Žena reagovala na výzvu policie, která zveřejnila abú Jakúbovy fotografie s žádostí o informace vedoucí k jeho dopadení. Žena prý na podezřelého, který se blížil k domům v Subirats, z dálky volala, ale on utekl do nedaleké vinice. Tam ho posléze policie zastřelila. Podle médií muž křičel "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).

Policie pak použila robota, aby zjistila, zda pás, který měl muž na těle, obsahuje výbušninu, či je jen atrapou. Také pět teroristů, které policie zastřelila v noci na pátek ve městě Cambrils, mělo na sobě pásy připomínající výbušniny. Posléze se ale ukázalo, že šlo o napodobeniny, stejně jako v Subirats.

Přijmout Syřana je jako přijmout Čecha. Nepomoct jim je trapný, říká cestovatel Přibáň

Úřady dnes oficiálně potvrdily, že auto najíždějící ve čtvrtek do lidí na barcelonské třídě La Rambla řídil Maročan abú Jakúb a že v něm byl sám. Z místa činu zmizel pěšky, když se vmísil do davu v tržišti La Boquería na konci třídy La Rambla. Následně nedaleko ukradl jiný vůz, jehož majitele donutil nastoupit do automobilu. S tím pak ujel policejní hlídce a přitom zranil policistu. Vůz i s ubodaným majitelem nechal v Sant Just Desvern poblíž Barcelony. Policie u zabitého abú Jakúba našla několik nožů, nyní prověřuje, zda je některý z nich zbraní použitou při vraždě majitele vozu.

Šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero dnes uvedl, že se zabitím abú Jakúba podařilo zneškodnit dvanáctičlennou teroristickou buňku stojící za atentáty v Katalánsku. Osm jejích členů je po smrti, čtyři jsou ve vazbě. Bezpečnostní operace ale stále pokračuje, nyní se prověřují především mezinárodní vazby radikálů, uvedl policejní šéf.

Pátrání po ztraceném chlapci v Barceloně skončilo tragédií. Sedmiletý Julian je mrtvý

Teroristické útoky v Katalánsku z minulého týdne mají 15 obětí, nově se k obětem započetl i muž, kterého na útěku zavraždil útočník, když prchal ve čtvrtek z barcelonské třídy La Rambla.

Šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero dnes na tiskové konferenci zveřejnil detaily útoku z La Rambla. Potvrdil, že vůz řídil 22letý Maročan Júnis abú Jakúb, který na rušné barcelonské třídě kličkoval autem asi 600 metrů a při tom zabil 13 lidí. Poté auto, v němž byl jen on, zastavil a pěšky zmizel v davu přes tržiště La Boquería. Následně u univerzity ukradl vůz, s nímž najel na kontrolní hlídku, a jeho majitele zavraždil. Vůz byl nalezen v Sant Just Desvern.

Smrt před očima dětí, zoufalé hledání i anděl strážný. Z Barcelony proudí po útoku svědectví přeživších

Trapero dnes také oznámil, že ostatky nalezené ve městě Alcanar patří dvěma osobám. Jednou z nich je s největší pravděpodobností imám Abdelbaki Es Satty, který byl zřejmě šéfem celé teroristické buňky. Vyšetřování nálezů z Alcanaru potrvá podle šéfa policie ještě dlouho. Teroristé tam v domě připravovali výbušniny pro další útoky, při jejich přípravě ale ve středu došlo k explozi.

Podle španělských médií je pondělním zabitím Júnise abú Jakúba rozprášena celá teroristická buňka, která měla útoky ve Španělsku na svědomí.

SDÍLET
sinfin.digital