Zavřené hotely, odstavené lodě. Čína si vzala souostroví Palau jako rukojmí v boji o Tchaj-wan

HalfPageAd-1

adk

19. 08. 2018 • 22:30

Spor mezi Čínou a Tchaj-wanem má novou oběť. Čína na konci loňského roku zakázala pořádat výlety a zájezdy na tropické souostroví Palau. To je jedním z 18 zbývajících spojenců Tchaj-wanu. Peking po Palau chce, aby uznávalo politiku jedné Číny. To by znamenalo, že bude považovat Tchaj-wan jako neoddělitelnou součást jejího území.

Mobile-rectangle-3

„Probíhá diskuse o tom, jak Čína využívá cestovní ruch jako zbraň. Někteří lidé se domnívají, že Peking nejprve na Palau umožnil utrácet, aby následně peníze stahoval zpět a zkusil s Palau navázat diplomatické vztahy,“ cituje agentura Reuters Jeffreyho Barabeho, majitele hotelu na ostrově Koror.

Právě na Kororu je čínský krok výrazně znát. Hotely jsou prázdné, stejně tak restaurace, lodě, které přepravují turisty, kotví u břehu. Číňané představovali v roce 2017 necelou polovinu návštěvníků Palau. Z Číny dorazilo 55 tisíc z celkového počtu 122 tisíc turistů. Pro srovnání, z Tchaj-wanu přijelo 9 tisíc osob.

Čínský ústup se projevuje nejen úbytkem turistů, ale také nižším zájmem investorů, kteří na Palau dříve budovali hotely a otevírali podniky. Aerolinky Palau Pacific Airways v červenci oznámily, že ukončí lety do Číny. Ty od začátku platnosti čínského opatření evidují 50procentní pokles rezervací.

Prezident Palau Tommy Remengesau prohlásil, že o omezeních pro turisty s Pekingem nemluvil. Nad uznáním politiky jedné Číny nyní neuvažuje. „Investice a cestovní ruch z Číny Palau přivítalo, ale principy současné administrativy a demokratické ideály jsou těsněji spojeny s Tchaj-wanem,“ pravil.

Palau se problémům snaží čelit změnou strategie. Spíše než na masový turismus se chce orientovat na movitější turisty, kteří budou na ostrovech utrácet. „Realitou je, že čísla neznamenají velké výnosy. Rozhodli jsme se pro politiku kvality proti kvantitě,“ konstatoval Remengesau.

Čína se stala jedním z dominantních ekonomických hráčů v Pacifiku. V regionu utrácí miliardy dolarů na investice nebo zmíněný turismus. V roce 2017 dosáhl její obchod se státy Fóra pacifických ostrovů hodnoty 8,2 miliard dolarů. Američané mají se stejnými zeměmi bilanci 1,6 miliard dolarů.

SDÍLET

Billboard-bottom-1