Zázrak v Alpách: Zraněný muž přežil pět dnů ve skalní trhlině, do které se při túře propadl

Pět dní přežil pětačtyřicetiletý muž v rakouských Alpách ve skalní trhlině, do které spadl během sobotní horské túry. Pomoc záchranářů se mu podařilo přivolat až v noci na dnešek, informovala agentura APA. Kromě podchlazení a lehkých zranění ramene a nohy je německý turista v pořádku.

Muž ze západoněmeckého Duisburgu se v sobotu vydal na túru v horském masivu Dachstein. Ve výšce 2050 metrů nad mořem se ale zřítil do třicet metrů hluboké skalní pukliny, ze které se nemohl sám dostat.

Čtyři dny se muži nedařilo přivolat z mobilního telefonu pomoc. Poprvé se záchranářům dovolal až ve středu. „První nouzové volání, které netrvalo ani vteřinu, jsme přijali v devět hodin večer," řekl dnes agentuře DPA rakouský policista Bernhard Magritzer. Hodinu před středeční půlnocí zaznamenali záchranáři další dvě volání, která trvala jen asi jednu až dvě vteřiny. „Kolega slyšel, jak někdo do telefonu těžce dýchá," řekl policista.

Babiš a Zeman neohrožují demokracii, reakce politiků jsou infantilní, říká advokát Sokol

Po pětačtyřicetiletém Němci, který se od soboty neozval svému otci, bylo mezitím vyhlášené pátrání, a záchranáři tak věděli, že se vydal do masivu Dachstein. V noci na dnešek se pak podařilo navázat muži se záchranáři další kontakt a odeslat data o své poloze - ležel nedaleko horské chaty Adamekhütte, která je v horách asi deset kilometrů jižně od hornorakouského Hallstattu. „Jinak bychom ho nenašli," řekl Magritzer. Navzdory tmě a vysokému nebezpečí pádu lavin se na pomoc zraněnému Němci vydalo pětadvacet záchranářů.

Kolem dnešní osmé hodiny ranní se muže z trhliny podařilo vyprostit a transportovat vrtulníkem do nemocnice v hornorakouském Welsu. „Vzhledem k okolnostem je v dobrém zdravotním stavu," dodal policista Magritzer.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Rakouská agentura APA upozornila, že v sobotu uplynulo 32 let od podobné záchranné akce v masivu Dachstein. Amerického vojáka Kenetha Thomase Cichowicze tehdy rakouští záchranáři našli živého po 19 dnech.

SDÍLET
sinfin.digital