Zemanovu návštěvu u Trumpa zařizoval profesionální lobbista, píše server. Hrad to odmítá

vkr

08. 08. 2017 • 00:45

Setkání prezidentů Donalda Trumpa a Miloše Zemana měl zařídit profesionální lobbista Jacob Daniels. Napsal to server iDnes.cz. Podle výpisu aktivit Danielsova zaměstnavatele Sonoran Policy Group (SPG) se lobbista kvůli zprostředkování schůzky pěkně oháněl. Vypadá to ale, že zbytečně: schůzka se i s největší pravděpodobností (minimálně v dohledné době) neuskuteční. Spolupráci s lobbingovou firmou však nyní odmítá jak Hrad, tak i ministerstvo zahraničních věcí a zbývá otázka kdo firmě za její služby zaplatil.

Podle informací z loňského prosince měl Donald Trump Zemana pozvat do Bílého domu během telefonického hovoru, nyní to ale vypadá, že na dojednání schůzky obou státníků si někdo najal profesionálního lobbistu. Kdo však Jacoba Danielse platil, není vůbec zřejmé. Není to přitom poprvé, co do hry vstupují aktivity profesionálních lobbistických skupin.

Server iDnes.cz informuje, že spojkou lobbisty na české straně měl být zemanův hlavní poradce Martin Nejedlý. Ten ale spolupráci odmítá. Podobně se k záležitosti staví i Hrad i ministerstvo zahraničních věcí. „Žádná smlouva, žádné zadání, žádné výhody,“ tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Lobbing v USA je od toho českého v několika směrech odlišný, regulace tohoto sektoru nutí lobbistické firmy vykazovat své aktivity. To platí i pro SPG Group, není proto obtížné zrekonstruovat její aktivity. 

Lobbista Daniels se snažil schůzku zařídit ovlivněním několika klíčových mužů americké administrativy. Mezi ně patří například poradce amerického ministerstva zahraničí Matt Mowers, personální šéf Bílého domu Rick Dearborne či přímo poradce Donalda Trumpa John McEntee.

Jeho úsilí se mu nakonec nepodařilo, ani nezaplatilo. Schůzka, původně plánovaná na letošní duben se neuskutečnila, a nejspíše už ani neuskuteční. Společnost SPG navíc od Hradu nedostala zaplaceno, uvádí Mladá fronta Dnes. To podle bývalého velvyslance v USA Petra Koláře není běžné. „Z altruismu to pravděpodobně nedělali,“ tvrdí Kolář.

Server Politico o tom, že český stát měl najmout služby společnosti SPG, informoval již na začátku dubna, státní orgány nicméně tehdy spolupráci se společností popřely.

SDÍLET