Žil, aby děti rozesmál. Při náletech zemřel klaun z Aleppa

Info.cz

Snad každý den přináší média zprávy o smrti civilistů ve válce v Sýrii. Často beze jména. Další obětí je Anas al-Basha, který byl známý jako klaun z Aleppa. Pro komunitu lidí, kterým se nepodařilo z obléhaného města utéci, je to velká ztráta. 

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel při leteckém úderu. Byl ředitelem občanského komunitního centra Místo naděje. Setrvával v Aleppu, aby utěšoval děti, které ve městě zůstavaly.

Organizace podporovala 12 škol, 4 centra psyhologické a sociální pomoci, které zajišťovaly poradenství a finanční podporu pro 365 dětí, kteří ztratily jednoho nebo oba rodiče, napsal server Fox News

Vládní síly drtí východní část Aleppa a postupně nad ním získávají kontrolu.  

V obležení žije 250 tisíc lidí a zhruba 100 tisíc z nich jsou děti. Ve městě nefungují nemocnice a zásoby jídla došly.

„Žil, aby děti rozveselil a rozesmál na temném a nebezpečném místě,“ napsal Mahmoud al-Basha, který se představil na Facebooku jako jeho bratr, napsala 

„Anas odmítl Aleppo opustit a rozhodl se zůstat a pokračovat v práci jako dobrovolník pomáhající civilistům. Dětem dával dárky na ulici, aby jim přinesl naději,“ napsal.

Rodiče dobrovolníka opustili město před tím, než vláda v červenci zahájila obléhání východního Aleppa. 

Vládní ofenzíva přinesla v posledních týdnech nebývalé ostřelování a bombardování. Podle dostupných informací tam zemřelo stovky civilistů a více než 25 tisíc lidí muselo opustit své domovy.

Samar Hijazi, Basharův nadřízený, sdělil tisku, že si ho bude pamatovat jako přítele, který miloval práci s dětmi.  „Všichni jsme v tomto oboru vyčerpaní a musíme najít sílu poskytnout psychickou podporu a pokračovat v naší práci,“ řekl.

Al-Bashar se před dvěma měsíci oženil a jeho žena zůstala uvězněna na území povstalců.

sinfin.digital