Změna v JAR: Odchází zábavný partajník a chamtivý populista, nastupuje bývalý odborář a drsný podnikatel

Pavel Novotný

15. 02. 2018 • 21:30

Jižní Africe vládl devět dlouhých let a většinu prezidentského času strávil tím, že se obhajoval. Před kamerami, parlamentem, soudem. Byl zapleten zřejmě do stovek korupčních kauz, pronásledovaly ho sexuální skandály, nebál se zpronevěry. Celý život spojil se stranou, Africkým národním kongresem, který ho naposledy už nepodržel. Vládnoucímu Kongresu hrozilo, že se zatížen hamižným prezidentem potopí i sám.

Letos pětasedmdesátiletý Jacob Gedleyihlekisa Zuma byl vždy populární pro organizační talent a komediantství, kterým povzbuzoval i spoluvězně na Robben Islandu, mimo jiných také prvního prezidenta demokratické JAR Nelsona Mandelu. Vždy miloval ženy a má s nimi mnoho dětí. Bavit se vždy uměl, ač nepil alkohol ani nekouřil.

Především ekonomové si ho ale budou pamatovat jako populistu, který nejchudším Jihoafričanům slíbil cokoli, jen aby sám žil v luxusu. Slovy bojoval s chudobou a kapitalismem, ve skutečnosti se opájel bohatstvím a mocí. Jižní Afriku přivedl do ekonomického marasmu, Kongresu nepřátelská jihoafrická média píší dokonce o rozvrácené zemi. Tak zle není. Pravda však je, že svým klientům nepomohl: bílí obyvatelé země stále vydělávají zhruba pětkrát více než černí Jihoafričané.

Se Zumou odchází tradiční levicový kongresový předák. Charismatický chlapík, který umí zpívat, milovat, bojovat a být věrný straně (což očekává i od ní). Do nové, složitějí doby se ale nehodí. Ta ho pokazila. Přesněji, moc ho pokazila. Chlapec z chudých poměrů, který jako dítě pásl dobytek a číst i psát se naučil vlastně sám, nechal bez mrknutí oka přestavět svůj dům za stamiliony korun ze státního.

Nový šéf státu, který by měl vládnout do příštího roku, je ze stejné strany, ale docela jiné nátury. Cyril Ramaphosa je lídrem reformistického kongresového křídla. Je mu zhruba o deset let méně, vystudoval práva a vedl největší i nejvlivnější odbory země. Do boje s apartheidem se také zapojil, proslul však spíše jako vyjednavač pokojného přechodu k demokratickému státu. Když neobstál jako prezidentský kandidát, pustil se do byznysu. Dnes patří k nejbohatším Jihoafričanům (časopis Forbes odhaduje jeho majetek na 675 milionů dolarů) a je proto jasnou volbou černošské střední třídy.

Pikantní je, že jako bývalý odborář požádal policii o tvrdý zásah proti stávkujícím zaměstnancům formy, na jejímž vedení se podílel. V roce 2012 totiž demonstrovali horníci z platinového dolu Marikana za vyšší platy. Protesty provázelo násilí, které nepřežili celkem čtyři strážci dolu, dva z nich policisté. Když pak dorazily pořádkové sbory, spustily ostrou palbu. Řež nepřežilo 34 horníků, 78 bylo zraněno.

SDÍLET