„Zná všechny velké hráče.“ Americkou diplomacii povede muž, který obchodoval s Rusy

Do čela diplomacie se má postavit ředitel energetické společnosti Exxon Mobil Rex Tillerson. Donald Trump v prohlášení citovaném americkými médii ocenil zkušenosti manažera, jehož vhodnost pro funkci ale řada amerických politiků zpochybňuje.

Čtyřiašedesátiletý šéf společnosti Exxon Mobil je známý přátelskými vztahy s Ruskem a to z něj dělá terč kritiky i od vlivných republikánů v Kongresu. Je například odpůrcem sankcí, které Spojené státy uvalily na Rusko po ozbrojeném vpádu na ukrajinský Krym. 

„Díky své nezdolnosti, bohatým zkušenostem a podrobným znalostem geopolitiky je výbornou volbou na post ministra zahraničí,“ uvedl Trump v prohlášení zveřejněném jeho přípravným týmem. 

„Bude usilovat o regionální stabilitu a zaměří se na zásadní bezpečnostní zájmy Spojených států.“

Trump v této otázce vážil, zda se mu víc vyplatí sáhnout po svém favoritovi z podnikatelského prostředí, nebo zvolit méně kontroverzní jméno a neriskovat spory s kongresmany. 

Žádný z dosavadních Trumpových kandidátů na vládní posty nečelil takové kritice uvnitř Republikánské strany. Tillersonovými vazbami na Kreml se chtějí politici zabývat během slyšení v Senátu, jehož souhlas s jmenováním je nutný.

Několik republikánských senátorů včetně vlivného šéfa bezpečnostního výboru Johna McCaina či neúspěšného Trumpova soka z primárek Marca Rubia uvedlo, že vazby na Rusko nejsou ideální kvalifikací pro ministra zahraničí. Proto je hodlají podrobit podrobnému prošetření.

Trump si vybral ministra zahraničí. Je to byznysmen s vyznamenáním od Putina

SDÍLET
sinfin.digital