Zrůdnost, nebo nutnost? Lyžařská sjezdovka v zeleni budí kontroverze

Marek Kerles

22. 10. 2019 • 11:30

Ačkoliv v okolí rakouského Kitzbühlu přesahují odpolední teploty 12 stupňů Celsia a svahy jsou místo sněhem pokryté zelení, zahájili v sobotu provozovatelé místních lanovek oficiálně lyžařskou sezónu. Nejen od ekologů za to sklízejí tvrdou kritiku.

Vedení společnosti Kitzbühelské lanové dráhy totiž už pátým rokem za sebou zahajuje zimní lyžařskou sezónu v poslední třetině října, a to bez ohledu na počasí. Pokud jako letos ještě není po přírodním sněhu v okolí ani památky, provozovatelé lanovek vytvoří z vrcholu hory Resterhöhe (1894 m.n.m) úzkou sjezdovku z loňského sněhu, uskladněného přes léto na plachtou přikrytých hromadách v sousedství. Turistům se tak nabízí obrázek 1600 metrů dlouhého bílého pruhu v jinak úplně zelené krajině.

„Bikeři, kteří dnes jezdí po svazích Resterhöhe v tričku a kraťasech, si musí myslet, že se ocitli v nějakém televizním pořadu se skrytou kamerou,“ uvedla pro list Salzburger Nachrichten Renate Holzová, mluvčí strany Zelených v nedalekém městečku Mittersill.

„Pumpujeme miliony eur do reklamy, která má přilákat turisty k prohlídce přírodních krás Tyrolska a potom celý svět obletí takový obrázek,“ postěžoval si ve svém vyjádření pro tisk i mluvčí Zelených pro oblast cestovního ruchu Georg Kaltschmid. V době, kdy lidstvo čelí klimatické krizi a snaží se zabránit zbytečnému plýtvání a vynakládání energie, se Kitzbühelské lanové dráhy podle něj rozhodly jít úplně opačnou cestou.

Krajinný ekolog Josef Schrank z rakouské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) považuje bílou sjezdovku uprostřed zelené krajiny za symbol ztráty respektu lidí k přírodě a jejím zákonům. „S velkými materiálními i energetickými náklady prodlužujeme lyžařskou sezónu tam, kde to přírodní podmínky nedovolují, stejně jako pro účely sjezdového lyžování zabíráme a ničíme poslední zbytky alpských ledovců,“ uvedl Schrank. Tento druh turistického byznysu není podle něj z ekologického hlediska ospravedlnitelný a udržitelný. „Naléhavě potřebujeme přejít od těchto destruktivních trendů k takové turistice, která pracuje spíše s přírodou než proti ní,“ uvedl ve svém prohlášení Schrank.

Provozovatelé lanovek se ale hájí tím, že vybudování sjezdovky z loňského sněhu je vlastně maximálně ekologickým počinem. Sníh je přes léto ukrytý pod bílými plachtami a štěpkou, tedy izolací, která dovolí roztátí maximálně pětiny sněhových zásob. „My vlastně konzervujeme vodu a energii a díky tomu jsme pak schopni zahájit sezónu dříve. Takový postup je každopádně mnohem ekologičtější než využívání sněhových děl,“ řekl šéf lanovek Josef Burger. Zásoby sněhu podle něj navíc leží na hromadách nedaleko hory, takže odpadávají náklady na přepravu. Loňský sníh, položený na sjezdovce, už neroztaje a bude sloužit jako vítaný podklad pro letošní sněhovou pokrývku.

Důležité také je, jak tvrdí Burger, že „lyžování v zeleni“ návštěvníky neodrazuje. Právě naopak. „My jen reagujeme na poptávku. Pro nás je to hospodářská nutnost. Pokud bude poptávka trvat, budeme vždy zahajovat lyžařskou sezónu už takto brzo,“ uvedl Burger. Možnost brzkého lyžování podle něj využívají především sportovci a sportovní kluby, pro které je pohyb na úzké sjezdovce s loňským sněhem mnohem levnější než trénink na ledovcích.

SDÍLET