Zvládne, co jiní nedokázali? Trump pomýšlí na mír mezi Izraelem a Palestinci

Info.cz

Budoucí americký prezident chce ukončit desetiletí blízkovýchodního nepřátelství. Mluvil o tom v rozhovoru pro The New York Times. V tom, na který původně ani nechtěl přijít.

Donald Trump před sebe staví další z velkých cílů – chce ukončit hluboké nepřátelství mezi Izraelci a Palestinci. „Hrozně rád bych byl tím, kdo dosáhl míru mezi Izraelem a Palestinci. To by byl tak skvělý úspěch,“ uvedl Trump v rozhovoru. S dosažením tohoto cíle by mu prý mohl pomoci jeho zeť Jared Kushner, který pochází z ortodoxní židovské rodiny. K judaismu kvůli němu přestoupila i jeho žena, Trumpova dcera Ivanka.

Izraelsko-palestinské vztahy ale v posledních měsících procházejí dalším zhoršením. Jejich narovnání byl v minulosti příliš velký úkol pro celou řadu světových státníků.

Trump se dostal i k dalším tématům zahraniční politiky. „Sýrie, musíme ten problém vyřešit,“ uvedl v odpovědi na otázku týkající se situace v blízkovýchodní zemi zmítané několik let válkou. Podrobnosti ke svým plánům zvolený americký prezident nesdělil. Uvedl pouze to, že má na Sýrii „jiný názor než všichni ostatní“.

Jako o novém šéfovi Pentagonu Trump „vážně uvažuje“ o generálovi a bývalém veliteli ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku Mattisovi.

sinfin.digital