Zvládne, co jiní nedokázali? Trump pomýšlí na mír mezi Izraelem a Palestinci

Budoucí americký prezident chce ukončit desetiletí blízkovýchodního nepřátelství. Mluvil o tom v rozhovoru pro The New York Times. V tom, na který původně ani nechtěl přijít.

Donald Trump před sebe staví další z velkých cílů – chce ukončit hluboké nepřátelství mezi Izraelci a Palestinci. „Hrozně rád bych byl tím, kdo dosáhl míru mezi Izraelem a Palestinci. To by byl tak skvělý úspěch,“ uvedl Trump v rozhovoru. S dosažením tohoto cíle by mu prý mohl pomoci jeho zeť Jared Kushner, který pochází z ortodoxní židovské rodiny. K judaismu kvůli němu přestoupila i jeho žena, Trumpova dcera Ivanka.

Izraelsko-palestinské vztahy ale v posledních měsících procházejí dalším zhoršením. Jejich narovnání byl v minulosti příliš velký úkol pro celou řadu světových státníků.

Trump se dostal i k dalším tématům zahraniční politiky. „Sýrie, musíme ten problém vyřešit,“ uvedl v odpovědi na otázku týkající se situace v blízkovýchodní zemi zmítané několik let válkou. Podrobnosti ke svým plánům zvolený americký prezident nesdělil. Uvedl pouze to, že má na Sýrii „jiný názor než všichni ostatní“.

Jako o novém šéfovi Pentagonu Trump „vážně uvažuje“ o generálovi a bývalém veliteli ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku Mattisovi.

Během sobotního setkání s ním se ho Trump prý zeptal na názor na waterboarding –výslechovou techniku, která simuluje topení a kterou CIA používala za éry prezidenta George Bushe mladšího. Trumpa prý překvapilo, když mu Mattis řekl, že není zastáncem této metody.

Napínavé Interview

Trump předem domluvené interview s novináři z The New York Times na poslední chvíli zrušil. Argumentoval tím, že se narychlo změnily dojednané podmínky. Redakce oponovala, že požadavky na úpravu vzešly od jeho týmu a že se o jeho rozhodnutí dozvěděla jen z tweetu. O několik hodin později Trumpův tým vyjádření korigoval a budoucí prezident nakonec za novináři dorazil.
SDÍLET
sinfin.digital