Britským firmám akutně chybějí zaměstnanci. Mnohé zvažují, že se přidají k „brexodusu“ | info.cz

Články odjinud

Britským firmám akutně chybějí zaměstnanci. Mnohé zvažují, že se přidají k „brexodusu“

Brexodus. Jednoduchým spojením slov exodus a brexit deník Guardian dokázal popsat, co se nyní ve Velké Británii odehrává. A důsledky masivního oslivu lidí již nyní těžce doléhají na britské firmy. „Podnikatelé a firmy se úporně snaží obsadit volná místa, aby jejich spoelčnosti mohly růst,“ píše v komentáři pro deník Guardian Adam Marshall, ředitel Britské obchodní komory. Často však jejich snahy vycházejí naprázdno. 

Přidají se britské firmy k brexodusu lidí, o kterém hovoří deník Guardian? Je to dost dobře možné. Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii je nyní na 40letých minimech, ke konci loňského roku klesla na 4.3 procenta. To, co je dobrá zpráva pro Brity, je však neutuchajícím zdrojem problémů pro firmy a podnikatele, kteří se marně snaží obsadit volná místa. Dřívější recept na „zalepení“ těchto děr imigranty z Evropské unie už nefunguje. Poslední čísla statistického úřadu tvrdí, že významně klesl počet lidí, kteří se z EU do Británie přestěhovali. Opačným směrem naopak proudí rekordní množství lidí. A to je problém.

Podle statistiků v Británii během roku končícího loňským zářím přibylo jen 90 tisíc lidí ze zemí Evropské unie - o 75 tisíc méně, než o rok dříve. Přední britský deník Guardian neváhal nazvat nejnižší přírůstek lidí z EU „Brexodusem“. Opačným směrem se navíc vydalo 130 tisíc osob, což je podle zpravodajského webu BBC nejvyšší číslo za poslední desetiletí.

Pohled na tato data připomíná loď, jejíž prostory se pomalu zaplňují vodou. Vyhlídky na to, že bude líp, moc nejsou. „V některých sektorech ekonomiky nedostatek zaměstnanců už dosáhnul kritické úrovně. Kombinace rekordní zaměstnanosti, výrazného poklesu imigrace a absence pracovních kandidátů na firmy dopadá velmi těžce. Naše statistiky ukazují, že tři čtvrtiny firem, které poptávají zaměstnance, se setkávají s problémy,“ vypočítává Marshall.

To je katastrofa. Brexodus, který Guardian popisoval z pohledu lidí, by se mohl změnit na brexodus firem. V minulém roce mnoho společností – především z finančního odvětví – oznámilo přesun alespoň části svých operací z londýnského City do kontinentální Evropy. Mezi ty největší patří třeba Citigroup, Morgan Stanley nebo japonská Nomura. Podstatnou část svého byznysu chce do německého Frankfurtu přesunout i investiční banka Goldman Sachs, která v Londýně zaměstnává přes šest tisíc lidí.

Poradenská společnost EY na konci roku zveřejnila zprávu, podle které Velká Británie v první den brexitu přijde o 10 500 pracovních pozic ve finančním sektoru. Firma dodala, že přesuny do Evropy už potvrdila třetina velkých finančních hráčů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud