Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čtvrtstoletí Coca-Coly v ČR. Značka si nadělila nové výrobní linky i „rostlinné mléko“

Čtvrtstoletí Coca-Coly v ČR. Značka si nadělila nové výrobní linky i „rostlinné mléko“

Otevřením dvou zásadně zmodernizovaných výrobních linek oslaví svou 25letou přítomnost v ČR a na Slovensku ikonická značka Coca Cola. Novou PET linku a unikátní aseptickou linku, která je výjimečná především technologií eliminující riziko mikrobiální kontaminace lahví, otevřela ve svém stávajícím závodě v Praze-Kyjích. Při té příležitosti přišla i s novým produktem: nápojem rostlinného původu s obchodní značkou AdeZ.

„Investice do nových linek si vyžádaly částku přes 300 milionů korun. Nyní pracujeme na dalších plánech modernizace a digitalizace našeho výrobního závodu. Význam českého závodu tak v rámci Evropy nadále poroste,“ říká generální ředitelka Coca-Cola HBC Česko a Slovensko Maria Anargyrou-Nikolić, která se spolu s premiérem v demisi Andrejem Babišem či velvyslancem USA Stephenem Kingem zúčastnila dnešního tiskového briefingu. Za uplynulých deset let investovala Coca-Cola HBC Česko a Slovensko přes 3,2 miliardy korun.

Díky moderní aseptické lince může firma rozšířit své portfolio o nejnáročnější produkty na zpracování. Jako první v Evropě bude linka produkovat nápoje rostlinného původu AdeZ z mandlí, kokosu, obilí a rýže, a to jak bez příchuti, tak ve dvou ovocných variantách. „Rostlinná mléka“ se na českém a slovenském trhu začnou prodávat na přelomu roku 2018 a 2019.

Nová PET linka dokáže vyprodukovat až 56 tisíc litrů nápojů za hodinu a podle značky má zásadní vliv na další zvýšení efektivity závodu. Vyšší kapacita linky umožní podle zástupců firmy flexibilitu a lepší plánování a sníží závislost českého a slovenského trhu na dovozu produktů Coca-Cola z jiných zemí. Moderní technologie má zároveň přinést výrazné snížení spotřeby vody a elektrické energie.

„Naší strategií je nyní rozšiřovat portfolio směrem k nízkokalorickým a nekalorickým nápojům a představovat také inovace v oblasti vod, čajů nebo nápojů rostlinného původu,“ přibližuje budoucí plány společnosti generální ředitel společnosti Coca-Cola pro Českou a Slovenskou republiku Josef Karásek.

Myslet prý chce i na přírodu

„Plasty jako takové jsou problém a je třeba s nimi bojovat, jsou ale součástí moderního světa a ze dne na den se jich nezbavíme,“ řekl INFO.cz ředitel vnějších vztahů společnosti Petr Jonák. „Kromě investic do moderních linek a technologií se tak Coca-Cola snaží investovat do životního prostředí i jinak. Společnost stála u zrodu systému sběru a recyklace obalových odpadů Eko-kom, díky kterému se nyní v ČR vytřídí 74 % odpadů (u PET je to 69 %),“ dodává Jonák.

Sto procent elektřiny, jež je při výrobě v Kyjích používána, má navíc pocházet z obnovitelných zdrojů a přes devadesát procent pevných odpadů z výroby je ještě ve výrobním závodě recyklováno. Vyráběné PET lahve jsou kromě toho 100% recyklovatelné a obsahují až 30 % recyklátu. K balení nových produktů AdeZ je používána tzv. Plant bottle, která obsahuje 30 procent rostlinné složky.

Společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, která má dnes v obou zemích přibližně 1000 zaměstnanců (z toho více než 800 v České republice), zahájila výrobu v Praze-Kyjích už v roce 1993, tehdy ještě jako Coca-Cola Amatil.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1