Články odjinud

Čtvrtstoletí Coca-Coly v ČR. Značka si nadělila nové výrobní linky i „rostlinné mléko“

Čtvrtstoletí Coca-Coly v ČR. Značka si nadělila nové výrobní linky i „rostlinné mléko“

Otevřením dvou zásadně zmodernizovaných výrobních linek oslaví svou 25letou přítomnost v ČR a na Slovensku ikonická značka Coca Cola. Novou PET linku a unikátní aseptickou linku, která je výjimečná především technologií eliminující riziko mikrobiální kontaminace lahví, otevřela ve svém stávajícím závodě v Praze-Kyjích. Při té příležitosti přišla i s novým produktem: nápojem rostlinného původu s obchodní značkou AdeZ.

„Investice do nových linek si vyžádaly částku přes 300 milionů korun. Nyní pracujeme na dalších plánech modernizace a digitalizace našeho výrobního závodu. Význam českého závodu tak v rámci Evropy nadále poroste,“ říká generální ředitelka Coca-Cola HBC Česko a Slovensko Maria Anargyrou-Nikolić, která se spolu s premiérem v demisi Andrejem Babišem či velvyslancem USA Stephenem Kingem zúčastnila dnešního tiskového briefingu. Za uplynulých deset let investovala Coca-Cola HBC Česko a Slovensko přes 3,2 miliardy korun.

Díky moderní aseptické lince může firma rozšířit své portfolio o nejnáročnější produkty na zpracování. Jako první v Evropě bude linka produkovat nápoje rostlinného původu AdeZ z mandlí, kokosu, obilí a rýže, a to jak bez příchuti, tak ve dvou ovocných variantách. „Rostlinná mléka“ se na českém a slovenském trhu začnou prodávat na přelomu roku 2018 a 2019.

Nová PET linka dokáže vyprodukovat až 56 tisíc litrů nápojů za hodinu a podle značky má zásadní vliv na další zvýšení efektivity závodu. Vyšší kapacita linky umožní podle zástupců firmy flexibilitu a lepší plánování a sníží závislost českého a slovenského trhu na dovozu produktů Coca-Cola z jiných zemí. Moderní technologie má zároveň přinést výrazné snížení spotřeby vody a elektrické energie.

„Naší strategií je nyní rozšiřovat portfolio směrem k nízkokalorickým a nekalorickým nápojům a představovat také inovace v oblasti vod, čajů nebo nápojů rostlinného původu,“ přibližuje budoucí plány společnosti generální ředitel společnosti Coca-Cola pro Českou a Slovenskou republiku Josef Karásek.

Myslet prý chce i na přírodu

„Plasty jako takové jsou problém a je třeba s nimi bojovat, jsou ale součástí moderního světa a ze dne na den se jich nezbavíme,“ řekl INFO.cz ředitel vnějších vztahů společnosti Petr Jonák. „Kromě investic do moderních linek a technologií se tak Coca-Cola snaží investovat do životního prostředí i jinak. Společnost stála u zrodu systému sběru a recyklace obalových odpadů Eko-kom, díky kterému se nyní v ČR vytřídí 74 % odpadů (u PET je to 69 %),“ dodává Jonák.

Sto procent elektřiny, jež je při výrobě v Kyjích používána, má navíc pocházet z obnovitelných zdrojů a přes devadesát procent pevných odpadů z výroby je ještě ve výrobním závodě recyklováno. Vyráběné PET lahve jsou kromě toho 100% recyklovatelné a obsahují až 30 % recyklátu. K balení nových produktů AdeZ je používána tzv. Plant bottle, která obsahuje 30 procent rostlinné složky.

Společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, která má dnes v obou zemích přibližně 1000 zaměstnanců (z toho více než 800 v České republice), zahájila výrobu v Praze-Kyjích už v roce 1993, tehdy ještě jako Coca-Cola Amatil.

 

Články odjinud