Krizi si do Česka dovezeme ze zahraničí, míní analytici. První známky zpomalení už jsou patrné | info.cz

Články odjinud

Krizi si do Česka dovezeme ze zahraničí, míní analytici. První známky zpomalení už jsou patrné

Udržet současné tempo růstu české ekonomiky je nereálné, shodují se ekonomové a analytici oslovení serverem INFO.CZ. Je naopak pravděpodobné, že míra posilování hrubého domácího produktu v příštích kvartálech zpomalí, případně že ze zahraničí přijde do Česka ekonomická krize. Pro letošní a první polovinu příštího roku jsou však analytici stále ještě optimističtí. 

Petr Dufek, Analytik ČSOB

Česká ekonomika je alespoň podle hlavních makroekonomických ukazatelů ve výborné kondici. První známky zpomalování ekonomického růstu jsou nicméně i přesto patrné už od počátku letošního roku. Je vidět, že naše nejsilnější odvětví – průmysl – naráží na limity pro svoji další expanzi v podobě kapacitních možností: ať už jde o technologie nebo o zaměstnance. Proto v posledním roce vidíme i výrazné zrychlení investiční aktivity, která by mohla podnikům pomoci k dalšímu rozvoji a technologickému posunu vzhůru k vyšší přidané hodnotě.

Kolik dobrých let ještě české ekonomice zbývá, nelze odpovědně říci. Je ale pravděpodobné, že příští recese opět přijde ze zahraničí a spouštěcích mechanismů může být celá řada. Prozatím se zdá, že i když naše hospodářství mírně cyklicky zpomalí, bude pokračovat pozitivní vývoj ekonomiky v letošním i v příštím roce. Je však třeba dodat, že růstová čísla z konce loňského roku se budou jen těžko opakovat.

Roman Koděra, Ekonom a odborník na investiční obchodování Saxo Bank

Pro udržitelnost ekonomického růstu bude klíčové, zda si zachová své tempo průmyslová produkce, která je z velké části ovlivněna zpracovatelským průmyslem a výrobou automobilů. A právě zde očekávám nejvyšší rozdíly oproti roku 2017, kde automobilový průmysl táhl ČR k růstu. Dalším z dílčích faktorů bude i posilování české měny, která ovlivňuje srovnávací základnu zejména pro první pololetí a nejvíce bude záležet na exportní výkonnosti.

Pro rok 2018 počítám s ekonomickým růstem, pátým v řadě. Bude však důležité zaměřit se na produktivitu a nastupující automatizaci, pro případný další růst mezd je třeba přejít na „rychlostní“ stupeň s vyšší přidanou hodnotou. Pokud česká ekonomika dokáže včas inovovat a přizpůsobí se novým trendům, měl by se její růst prodloužit minimálně do prvního pololetí příštího roku.

Štěpán Křeček, Hlavní ekonom BH Securities

Česká ekonomika je ve vynikající kondici. V posledním známém čtvrtletí rostl hrubý domácí produkt o 5,5 procenta, což je na poměry Evropské unie mimořádný výsledek. Díky nízké nezaměstnanosti se daří navyšovat mzdy lidí a vyšší příjmy domácností se projevují v rostoucí spotřebě, což je hlavní motor našeho růstu.

Euforii tlumí čísla z průmyslu, která jsou sice stále dobrá, ale na nejnovějších číslech si můžeme všimnout mírného zbrzdění tempa růstu. Podobné je to i v zahraničním obchodě, kde na celkové bilanci lze pozorovat snížení přebytku a již tradičně lze nalézt problémy ve stavebnictví. Další krizi si pravděpodobně dovezeme ze zahraničí a sami na ni budeme mít jen malý vliv. Jako velmi rizikové se mohou ukázat obchodní války mezi USA a Čínou, rovněž stále nevíme, za jakých podmínek odejde Spojené království z Evropské unie. Ve světě je však i řada dalších rizik, se kterými musíme počítat.

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom Komerční banky

Česká ekonomika se nachází na vrcholu svého cyklu. Po loňském vysokém růstu ekonomiky o 4,6 procenta letos bude vzestup o něco pomalejší, naše prognóza činí 3,8 procenta. Množí se signály, že se česká ekonomika blíží do závěrečné fáze expanze: zvyšují se tlaky na ziskové marže, zejména kvůli nedostatku pracovní síly a rostoucích mezd a růst cen pozorujeme i u energií či komodit.

Pro druhou polovinu příštího roku očekáváme recesi v americké ekonomice, která ukončí nejdelší období expanze Spojených států v historii. Výsledkem bude ekonomické zpomalení v eurozóně, které se na přelomu let 2019 a 2020 negativně podepíše i na výkonnosti české ekonomiky.

Vladislav Severa, partner oddělení transakčního poradenství EY

Kondice české ekonomiky je stále vynikající a prostor k další expanzi tady stále nepochybně je. Tempo expanze zřejmě nebude udržitelné na rekordních číslech z druhé poloviny roku 2017, ale přesto bude pravděpodobně velmi slušné. Ruku v ruce s tempem růstu jde určitý návrat inflace do České republiky, ke které zřejmě bude trochu výrazněji a s ohledem na setrvale nízkou nezaměstnanost přispívat i růst ceny práce.

Jednou z větších „známých neznámých“ na ekonomickém obzoru jsou nahlas pronášené a do určité míry už aplikované úvahy o ochranářských opatřeních u mezinárodního obchodu mezi nejsilnějšími ekonomikami světa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud