Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krizi si do Česka dovezeme ze zahraničí, míní analytici. První známky zpomalení už jsou patrné

Krizi si do Česka dovezeme ze zahraničí, míní analytici. První známky zpomalení už jsou patrné

Udržet současné tempo růstu české ekonomiky je nereálné, shodují se ekonomové a analytici oslovení serverem INFO.CZ. Je naopak pravděpodobné, že míra posilování hrubého domácího produktu v příštích kvartálech zpomalí, případně že ze zahraničí přijde do Česka ekonomická krize. Pro letošní a první polovinu příštího roku jsou však analytici stále ještě optimističtí. 

Petr Dufek, Analytik ČSOB

Česká ekonomika je alespoň podle hlavních makroekonomických ukazatelů ve výborné kondici. První známky zpomalování ekonomického růstu jsou nicméně i přesto patrné už od počátku letošního roku. Je vidět, že naše nejsilnější odvětví – průmysl – naráží na limity pro svoji další expanzi v podobě kapacitních možností: ať už jde o technologie nebo o zaměstnance. Proto v posledním roce vidíme i výrazné zrychlení investiční aktivity, která by mohla podnikům pomoci k dalšímu rozvoji a technologickému posunu vzhůru k vyšší přidané hodnotě.

Kolik dobrých let ještě české ekonomice zbývá, nelze odpovědně říci. Je ale pravděpodobné, že příští recese opět přijde ze zahraničí a spouštěcích mechanismů může být celá řada. Prozatím se zdá, že i když naše hospodářství mírně cyklicky zpomalí, bude pokračovat pozitivní vývoj ekonomiky v letošním i v příštím roce. Je však třeba dodat, že růstová čísla z konce loňského roku se budou jen těžko opakovat.

Roman Koděra, Ekonom a odborník na investiční obchodování Saxo Bank

Pro udržitelnost ekonomického růstu bude klíčové, zda si zachová své tempo průmyslová produkce, která je z velké části ovlivněna zpracovatelským průmyslem a výrobou automobilů. A právě zde očekávám nejvyšší rozdíly oproti roku 2017, kde automobilový průmysl táhl ČR k růstu. Dalším z dílčích faktorů bude i posilování české měny, která ovlivňuje srovnávací základnu zejména pro první pololetí a nejvíce bude záležet na exportní výkonnosti.

Pro rok 2018 počítám s ekonomickým růstem, pátým v řadě. Bude však důležité zaměřit se na produktivitu a nastupující automatizaci, pro případný další růst mezd je třeba přejít na „rychlostní“ stupeň s vyšší přidanou hodnotou. Pokud česká ekonomika dokáže včas inovovat a přizpůsobí se novým trendům, měl by se její růst prodloužit minimálně do prvního pololetí příštího roku.

Štěpán Křeček, Hlavní ekonom BH Securities

Česká ekonomika je ve vynikající kondici. V posledním známém čtvrtletí rostl hrubý domácí produkt o 5,5 procenta, což je na poměry Evropské unie mimořádný výsledek. Díky nízké nezaměstnanosti se daří navyšovat mzdy lidí a vyšší příjmy domácností se projevují v rostoucí spotřebě, což je hlavní motor našeho růstu.

Euforii tlumí čísla z průmyslu, která jsou sice stále dobrá, ale na nejnovějších číslech si můžeme všimnout mírného zbrzdění tempa růstu. Podobné je to i v zahraničním obchodě, kde na celkové bilanci lze pozorovat snížení přebytku a již tradičně lze nalézt problémy ve stavebnictví. Další krizi si pravděpodobně dovezeme ze zahraničí a sami na ni budeme mít jen malý vliv. Jako velmi rizikové se mohou ukázat obchodní války mezi USA a Čínou, rovněž stále nevíme, za jakých podmínek odejde Spojené království z Evropské unie. Ve světě je však i řada dalších rizik, se kterými musíme počítat.

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom Komerční banky

Česká ekonomika se nachází na vrcholu svého cyklu. Po loňském vysokém růstu ekonomiky o 4,6 procenta letos bude vzestup o něco pomalejší, naše prognóza činí 3,8 procenta. Množí se signály, že se česká ekonomika blíží do závěrečné fáze expanze: zvyšují se tlaky na ziskové marže, zejména kvůli nedostatku pracovní síly a rostoucích mezd a růst cen pozorujeme i u energií či komodit.

Pro druhou polovinu příštího roku očekáváme recesi v americké ekonomice, která ukončí nejdelší období expanze Spojených států v historii. Výsledkem bude ekonomické zpomalení v eurozóně, které se na přelomu let 2019 a 2020 negativně podepíše i na výkonnosti české ekonomiky.

Vladislav Severa, partner oddělení transakčního poradenství EY

Kondice české ekonomiky je stále vynikající a prostor k další expanzi tady stále nepochybně je. Tempo expanze zřejmě nebude udržitelné na rekordních číslech z druhé poloviny roku 2017, ale přesto bude pravděpodobně velmi slušné. Ruku v ruce s tempem růstu jde určitý návrat inflace do České republiky, ke které zřejmě bude trochu výrazněji a s ohledem na setrvale nízkou nezaměstnanost přispívat i růst ceny práce.

Jednou z větších „známých neznámých“ na ekonomickém obzoru jsou nahlas pronášené a do určité míry už aplikované úvahy o ochranářských opatřeních u mezinárodního obchodu mezi nejsilnějšími ekonomikami světa.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1