Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová oťukává čínského draka. Chce dohodu o volném obchodu, zatím má ale svázané ruce

Mayová oťukává čínského draka. Chce dohodu o volném obchodu, zatím má ale svázané ruce

Oboustranně výhodné námluvy. Tak analytici popisují návštěvu premiérky Theresy Mayové v Číně, kam šéfka britského kabinetu vyjela utužovat vzájemné přátelství a jednat o byznysu. Návštěva jen podtrhne zlatou éru přátelství obou zemí, řekla premiérka. O významu návštěvy kromě uvedeného výroku svědčí nejen početná podnikatelská mise, která Mayovou provází, ale i přítomnost jejího manžela Philipa. Ten svou choť při oficiálním bilaterálním jednání za hranicemi země doprovází poprvé

Obchod. To je leitmotiv třídenní návštěvy Theresy Mayové v Číně, která začala ve středu ráno. Britská premiérka chce především napravit obchodní deficit a zajistit, aby i po vystoupení z Evropské unie měla Británie s Čínou výhodné obchodní smlouvy. Jde ale i o předehru velké dohody o volném obchodu, o kterou ostrovní království usiluje.

Odchodem Velké Británie z evropské osmadvacítky na konci března 2019 zaniknou smlouvy, které dosud upravovaly obchodní vztahy země. A přesto, že nastane přechodné období, které zabrání tomu největšímu chaosu, bude třeba vyjednat dohody nové. „Pozice Velké Británie je však složitá a hrozí, že řada vzájemných dohod bude méně výhodných, než doposud,“ upozorňuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS Securities.

I proto se nyní Mayová snaží být proaktivní. Na východ vzala svého muže i bohatou obchodní misi složenou ze zástupců těch největších britských tycoonů. Chce Číně ukázat jasný zájem. Uvědomuje si, že příležitost je na stole.

Druhá a šestá největší ekonomika světa mají zatím společný obchod jen za 84 miliard dolarů – oproti například 211 miliardám, které Británie proobchoduje s Německem. Obchod s Čínou je však značně asymetrický: Británie vyváží jen tři procenta svého exportu – především automobilů, naopak z Číny dováží sedm procent objemu svého celkového dovozu, elektroniky a oblečení. „Proti čínskému vývozu do Británie je bilance silně záporná, proto lze očekávat, že zahraniční obchod bude jedno z hlavních témat společných diskusí,“ uvažuje Křeček.

Mayová se podle serveru CNN bude snažit především o narovnání těchto disbalancí a o zlepšení přístupu britských finančních společností na čínský trh. Kromě bankovního sektoru by Mayová mohla lobbovat i za technologické, inženýrské a environmentální společnosti. 

Žádné přelomové prohlášení ani uzavření jiných, než předem avizovaných dohod ale čekat nelze, myslí si Ivana Karásková, analytička think-tanku Asociace pro mezinárodní otázky. „Návštěvu vnímám jako snahu o diverzifikaci zahraniční politiky, upozornění Číňanů na britský zájem o čínské investice a zkoumání možností obchodní spolupráce,“ dodává expertka na Čínu.

Británie ostatně zatím ani žádnou velkou bilaterální obchodní dohodu oficiálně vyjednávat nemůže – alespoň do doby, kdy je členem Evropské unie. „Ale po svém odchodu v březnu příštího roku by Británie o dohodu o volném obchodu s Čínou velmi stála. Stejnou dohodu sice nyní vyjednává Evropská unie, ta však naráží na nedostatek konsensu mezi jednotlivými členskými státy. Mayová doufá, že by vyjednávání s Čínou mohla jít bez EU rychleji,“ říká pro INFO.CZ Karásková.

Současnou návštěvu tak lze vnímat jako entrée dohody o volném obchodu mezi oběma zeměmi. „Oficiálně tato jednání nezačnou, ale Británie by mohla signalizovat zájem a zjišťovat čínské podmínky a představy,“ přemýšlí Karásková. Křeček doplňuje, že zájem je i z druhé strany - Spojené království je pro Čínu i navzdory brexitu stále lukrativní vývozní teritorium.

Než se však Británii takovouto dohodu o volném obchodu podaří s Čínou dojednat a uzavřít, může to podle odborníků trvat léta. „Z dohody mezi Británií a Čínou, která by upravovala obchodní vztahy obou zemí po brexitu, by profitovaly obě ekonomiky,“ říká Ian Mitchell, seniorní analytik think-tanku Centrum globálního rozvoje v Evropě. „Jenže je nepravděpodobné, že by takováto dohoda byla podepsána před rokem 2025,“ uzavírá.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1