Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přežije dohoda TPP odchod USA? Roli Ameriky by mohla převzít Čína

Přežije dohoda TPP odchod USA? Roli Ameriky by mohla převzít Čína

11 zemí, které měly být spolu se Spojenými státy součástí transpacifické obchodní dohody, se Trumpovým odstoupením od TPP nenechalo vylekat. Podle řady zemí je škoda, aby několikaleté vyjednávání přišlo vniveč, a doufají, že se jim podaří ambiciózní dohodu zachránit. Austrálie a Nový Zéland už řekly, že chtějí pokračovat i bez Spojených států. Čína, která součástí TPP být neměla, slaví.  

Co slíbil, také splnil. Nový americký prezident se na účet Transpacifického partnerství (TPP) vyjadřoval kriticky už během své kampaně a včera své výroky o odstoupení od obchodní dohody proměnil ve skutečnost.

Ambiciózní dohoda, kterou Obamova administrativa po náročném několikaletém vyjednávání podepsala se zeměmi tichomořského regionu, měla zahrnovat dvanáct zemí: Spojené státy, Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile a Peru. Dohromady měly pokrývat 40 procent světové ekonomiky a vytvořit trh o téměř 800 milionech obyvatelích.

TPP bez USA

První na Trumpův krok reagovalo Mexiko, které už včera prohlásilo, že se pokusí se zbývajícími zeměmi TPP podepsat alespoň dvoustranné dohody. Austrálie nebo Nový Zéland však chtějí obchodní dohodu zachovat jako celek, tedy až na Spojené státy. Canberra už pro nový plán našla nové označení „TPP 12 minus one“.

„Vím, že proběhly rozhovory s Chile a Peru. Takže existuje poměrně velké množství zemí, které mají zájem zjistit, zda může TTP 12 minus one fungovat,“ řekl pro BBC australský ministr obchodu Steve Ciobo s tím, že hovořil také s Kanadou, Mexikem, Japonskem, Novým Zélandem, Singapurem a Malajsií.

Do spolupráce na novém TPP by podle něj mohly být zapojeny i další země. „Samozřejmě vím, že možný zájem vyjádřila Indonésie a byl by tu prostor také pro Čínu,“ dodal Ciobo.

Čína jako nová Amerika

Právě Čína by mohla zaplnit volné místo po Spojených státech, které zde po Trumpově smetení TPP ze stolu zůstalo. Ve vyjednávání o Transpacifickém partnerství byla dosud mimo a obchodní dohoda pro ni představovala trn v oku. Pekingu především vadilo posílení přítomnosti Spojených států v regionu, které by v důsledku TPP zabraly až příliš velké místo na čínském písečku.

Čína tak má z Trumpova včerejšího exekučního příkazu nepochybně radost a pravděpodobně se bude snažit situace využít. Známky čínské snahy zaplnit vakuum po Spojených státech byly znatelné už během Světového ekonomického fóra v Davosu, kde vystoupil čínský prezident Si Ťin-pching.

Ten zde reagoval na dřívější Trumpovy výroky, které naznačovaly změnu kurzu směrem k protekcionistické politice. Si Ťin-pching zde obhajoval princip volného obchodu a Trumpovo směřování označil za „zamykání sebe sama v temné místnosti“. Poznámka čínského prezidenta nenechala pozorovatele na pochybách, že se Peking bude snažit posílit svou pozici v mezinárodním obchodě a zabrat místo vzniklé po Spojených státech.

Co na to ostatní státy?

Podobně jako Austrálie chce dohodu TPP vzkřísit také Nový Zéland. Tamní ministr obchodu Todd McClay očekává setkání ministrů jedenácti zemí v následujících měsících, aby rozhodli, co bude s načatým Transpacifickým partnerstvím dál. Oživení ambiciózního projektu však nepůjde bez Japonska, které představuje třetí největší ekonomiku světa. Ani Tokio nechce myšlenku TPP zcela opustit, doufá ale, že se mu podaří přesvědčit Trumpa, aby svůj postoj změnil.

„Věřím, že prezident Trump chápe význam svobodného a spravedlivého obchodu, takže bych se chtěl snažit ho přesvědčit o strategickém a ekonomickém významu obchodního paktu TPP,“ řekl během včerejšího parlamentního zasedání premiér Šinzó Abe.

Naděje se nevzdává ani Vietnam

Záchrana TPP je klíčová především pro Vietnam, který měl z Transpacifického partnerství těžit nejvíc. Vietnamská ekonomika je totiž postavená na výrobě textilu a Hanoj měl sklízet výhody především díky snížení cel při vzájemném obchodu. 

I ve Vietnamu však převládají naděje a věří, že i bez TPP by vietnamský textilní nebo obuvnický průmysl zůstal konkurenceschopný a ekonomické integraci s okolními zeměmi chtějí pokračovat i v budoucnu. Zrušení TPP je však špatnou zprávou pro tamní dělníky, kteří často pracují v otřesných podmínkách. Právě TPP mělo nastavit společné standardy v oblasti ochrany práv zaměstnanců a zakázat například dětskou práci. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744