Trump zrušil dohodu mezi USA a Pacifikem. Měla pokrýt dvě pětiny světové ekonomiky

Donald Trump vydal exekutivní příkaz, ve kterém ruší dohodu o zóně volného obchodu TPP. Transpacifické partnerství s jedenácti zeměmi pacifického regionu včetně Japonska, Vietnamu, Austrálie, Nového Zélandu nebo Mexika v roce 2016 za Spojené státy podepsal Barack Obama, Kongres ale dokument ještě nestihl ratifikovat. TPP je podle Trumpa pro Spojené státy nevýhodná a znamenala by další přesun výroby z USA do Asie. 

„Velká věc pro americké pracující!“ Tak Donald Trump označuje dnešní vydání příkazu o Transpacifickém partnerství.

Do boje proti obchodní dohodě TPP vytáhl Donald Trump už během jeho volební kampaně, kdy prohlašoval, že namísto ní chce s jedenácti zeměmi podepsat „spravedlivé“ bilaterální dohody, které navrátí pracovní místa zpět do Spojených států. Že to s koncem TPP myslí vážně, potvrdil ihned po svém pátečním nastoupení do funkce prezidenta.

„Prostřednictvím přísných a férových dohod může být mezinárodní obchod využitý k růstu naší ekonomiky, navrácení milionů pracovních míst na americká pobřeží a oživení trpícího obyvatelstva. Tato strategie začíná odstoupením od Transpacifického partnerství a ujištěním, že všechny obchodní dohody budou v zájmu amerických dělníků,“ píše se v prohlášení Bílého domu.

Škrty, změny a úpravy. Co přinesly první hodiny Trumpova prezidentování?

Dvě pětiny světa

Dohoda zahrnula asi 40 procent světové ekonomiky (podíl USA, které mají así čtvrtinový podíl na světovém HDP, byl ale majoritní) a třetinu světového obchodu, jednalo se o ní pět let. Zapojený tucet zemí má více než 800 milionů obyvatel planety. Pro srovnání - chystané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU by se týkalo zhruba 828 milionů obyvatel a asi 50 procent světového HDP. Také o této dohodě hodlá americký prezident Trump nyní vyjednávat s evropskými partery, protože má i vůči ní výhrady.

Kromě TPP má na kahánku také Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA), kterou Spojené státy uzavřely v roce 1994 s Kanadou a Mexikem. Trump v pátek potvrdil své dřívější prohlášení, že s oběma zeměmi vyjedná nové podmínky, a pokud odmítnou, je Trumpova administrativa připravená z tříčlenného obchodního společenství NAFTA odstoupit.

SDÍLET
sinfin.digital