Články odjinud

Singer: Sdílená ekonomika zaostává. Ke společným věcem se lidé chovají hrozně

Singer: Sdílená ekonomika zaostává. Ke společným věcem se lidé chovají hrozně

Sdílená ekonomika, o níž se často mluví jako o zázračném receptu na mnohé hospodářské problémy, podle bývalého guvernéra ČNB a současného hlavního ekonoma Generali CEE Holding Miroslava Singera zaostává za očekáváním. Technologie jako blockchain se zase snaží řešit problémy, které neexistují, říká v rozhovoru pro INFO.CZ.

Jak se jako bývalý guvernér díváte na nástup služeb sdílené ekonomiky?

Abych řekl pravdu, myslel jsem, že ty decentralizační tendence půjdou ještě trošku dál. Že služeb, které jsou na tomto principu založené, budeme mít více a budou trochu relevantnější než půjčování bicyklů. Jenomže jak to vidím, tak sektory, které sdílená ekonomika zasáhla, jsou docela marginální a nemám pocit, že by například služba ZONky vytlačovala nebo byla jakoukoliv protiváhou pro moderní banky.

Co v sektoru dopravy? Sdílení automobilů nebo jízd není relevantní?

Asi záleží na pohledu. Já pokud se podívám na zkušenosti automobilek s pronájmy aut, tak vidím tragedy of the commons. Podle tohoto konceptu upřednostňujeme osobní zisk před kolektivním blahem. Jinými slovy, lidé se ke společným automobilům chovají hrozně, jednoduše proto, že jim nepatří. A to je pak problém z hlediska finanční rentability. Vlastně jsem ještě v Evropě nezaregistroval funkční model sdílení automobilů.

Mají podle vás služby a technologie, které jsou založené na decentralizované blockchainové technologii potenciál pro budoucnost?

Problém je v tom, že nevidím oblast, kde by tato decentralizovaná technologie byla vůbec zapotřebí. Někdo argumentuje, že by mohla pomoci rejstříkům nebo třeba být základem třeba katastru nemovitostí v zemích, kde stát zneužívá moc a je korupční. Ale já si vždycky představím, jak přijedou venezuelští náčelníci před vilu, řeknou, že tam chtějí bydlet, ale vlastník jim na to odpoví, že vila stojí v decentralizovaném katastru. Chápete ten paradox?

Takže pro blockchain relevantní využití nevidíte?

Já si myslím, že tato technologie chce řešit nedůvěru lidí. Jenomže případů, kde by v tomto aspektu mohla uspět, už je reálně velmi málo – nedůvěru nyní umíme řešit mnoha jinými způsoby než za použití decentralizované technologie. Například pomocí reputace.

Podle vás tedy blockchain řeší problém, který neexistuje?

Ano. A navíc mi přijde, že ten tradiční způsob překonávání nedůvěry pomocí reputace funguje stále víc a víc. To je důležité zejména v kontextu toho, že od roku 2007 jsme tady měli velkou finanční krizi, která logicky měla důvěru veřejnosti v celkový systém narušit. Ta krize měla oslabit starý systém a novým službám pomoci, ale já je zatím stále vidím na okraji ekonomiky.

Přesto jste ale očekával, že ty decentralizační tendence zajdou „ještě trošku dál“

Ano, ale to jsem čekal v roce 2004. Tehdy jsem si říkal, že transakční náklady těchto technologií v budoucnu významně klesnou, což by mohlo pomoci jejich konkurenceschopnosti. Jenomže tehdy jsem možná trochu podcenil ohromnou úsporu, která vychází z centralizace. Protože pokud vás nyní zápis jednoho bitcoinu stojí stejně, jako týdenní spotřeba energie jedné americké rodiny, tak to opravdu není cesta, kterou bychom se měli vydávat.

Přijde vám, že to není cesta ani u různých katastrů a rejstříků, kde by se posílila transparentnost a naopak náklady za úředníky se zkrouhly?

Mně se takový argument nelíbí. Já si totiž pamatuju, kolik stál například registr dlužníků v ČNB a kolik stojí jeho provoz. A žádné dramatické částky to nejsou, bavíme se o jednotkách, maximálně nízkých dvouciferných číslech milionů. A ten registr funguje spolehlivě a pro celý systém. Ohromná úspora z centralizace je v tomto případě naprosto reálná.

Je podle vás možné, že boom decentralizačních ekonomických tendencí nás ještě čeká?

Je možné, že nový impulz tomu může dát rozmach umělé inteligence. Na druhou stranu je ale pravda, že tento prvek by měl spíše centralizační tendence posílit, protože AI bude využívat stále více centralizace informací. A pokud se podívám, co nám technologická změna zatím v tomto směru přináší, tak se mi nezdá, že by to byly jakékoli tlaky na decentralizaci. Podívejte se, kde je dnes Google.

Na trhu naprosto dominantní.

Právě. Já jsem nedávno říkal, že jedinou cestu ke změně ze současného stavu vidím v tom, že lidé dostanou právo hlídat si nejen svojí identitu, ale i svoji identifikovatelnost. Rychle se totiž blíží doba, ve které člověk nebude identifikován jen podle čísla občanky, ale bude identifikovaný například i tím, jaké má auto, jak a kde ho řídí, nebo co u toho dělá.

Přijde vám, že tímto směrem míříme? Co například směrnice GDPR?

O ní si na jedné straně myslím, že proti v případě velkýchm firemmám smysl má, na druhé straně tím týráme malé firmy. Každopádně GDPR se zabývá pouze identifikovatelností člověka podle jeho oficiálních identifikačních znaků – iniciálů na občance. A to je strašně málo. Pokud má vzniknout zájem ona ochraně dat lidského chování, tak je třeba, aby se ho to fungovalo ve všech dimenzích, které jedince dokáží identifikovat. 

Není podle vás součástí problému, i to, že si lidé často neuvědomují, že svá data sdílejí jako digitální platidlo?

Oni si to uvědomují. To, co si neuvědomují, je dosah toho, co dělají. Ale i kdyby si to plně uvědomovali, tak nemají sílu to řešit. Jak by asi tak měli změnit současný stav, kdy za využívání nějakých služeb platí svými osobními údaji? Pokud ti lidé nechtějí žít mimo systém – chtějí být na Facebooku, využívat e-mail a sledovat videa na YouTube, tak jim nezbývá, než se s těmi podmínkami velkých korporací smířit. Cesta ke změně by byla mimořádně obtížná.

Pokud by ale tento stav měl někdo změnit, kdo by to měl být? Stát?

Nemyslím. Spíše by politici měli apelovat na to, aby takové nástroje přinesl trh.

Mohla by do toho nějak zasáhnout i Evropská unie?

Pokud by chtěla EU sociální sítě regulovat, tak by je musela zdanit. Ale u takovýchto korporací by podle mého názoru měl být tedy zdaněný obrat, který by byl očišťovaný od nákladů vynaložených v té které zemi. To by následně vedlo k tomu, že to lokálním ekonomikám přinese větší zisk – buď na daních, nebo na příležitostech pro tamní firmy. Osobně si myslím, že tato otázka zdanění bude příští velké politické téma.

Jaký máte pohled na kryptoměny? Jak podstatné téma to pro centrální banky je?

Strašně okrajové. Pokud to zjednoduším, tak centrální banky se jen nemohou shodnout na tom, zda je tato oblast natolik bezvýznamná, že ji nemusejí regulovat, nebo jestli tento jev může být alespoň potenciálně trochu významný v případě nějakého průšvihu.

Přijde vám smysluplné do kryptoměn investovat?

Myslím, že to ničemu neuškodí. Pokud do toho chce někdo vynakládat peníze, ať je vynakládá. Pro národní banky není určitě bitcoin žádnou hrozbou, představa, že by to bylo naopak, je zcela absurdní. Podívejte se na objem těchto kryptoměn v ekonomice v porovnání s objemem fiat peněz.

I přesto například turecká centrální banka zmiňovala, že kryptoměny mohou mít vliv jak na cenovou stabilitu, tak na peněžní zásobu.

Možná to tak vnímají, podle mě je ale objem bitcoinové měny v oběhu minimální a takové tvrzení mi přijde směšné. Myslím, že větší průšvih v oblasti kryptoměn povede k tomu, že v jednotlivých zemích zákonodárci přijdou s iniciativou, jak chránit spotřebitele a investory, kteří do kryptoměn vložili své peníze.

Kdo podle vás bude na tento trh dohlížet?

S největší pravděpodobností autorita finančního dohledu, což jsou ve většině zemí centrální banky. Tím se jich to dotkne podobně, jako se například tuzemské centrální banky dotklo to, že musí hlídat poskytovatele drobných úvěrů. Což rozhodně není odvětví, které by bylo schopné v české ekonomice vyrobit systémový problém.

Centrální banky tedy podle vás nejsou z tohoto scénáře nadšené?

Z pohledu poslání centrální banky – péče o měnovou stabilitu – není žádný důvod, proč by se tím národní banka měla zabývat. Centrální banky by měly hlídat jen finální finanční systémově významné jevy. To ale nic nemění na tom, že to podle mě ČNB nejspíš za úkol dostane. Zatím se to tak vyvíjí a zrovna u nás, při nadšenému přístupu Čechů k novým technologiím si myslím, že ten první průšvih nastane spíše dříve, než později.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818