Velikonoce se blíží. Za vejce si oproti loňsku připlatíte | info.cz

Články odjinud

Velikonoce se blíží. Za vejce si oproti loňsku připlatíte

Vejce, tradiční symbol svátků jara, se před Velikonocemi budou prodávat za zhruba 3,50 koruny za kus, řekla ČTK předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Loni byla jejich cena zhruba o 50 haléřů nižší. Cena se zvýšila, protože nyní už nejsou tak velké přebytky na evropském trhu jako loni. Velikonoční pondělí letos vyjde na 17. duben.

„Očekává se, že ceny vajec se již před Velikonocemi zvyšovat nebudou, obchodníci se budou snažit tak jako obvykle v tomto období přilákat zákazníky na různé slevové akce. Cenová úroveň je ale oproti minulým Velikonocům vyšší," sdělila Dlouhá.

Podle Dlouhé je česká produkce bílých vajec nízká, na trhu budou bílé vejce spíše z polského dovozu. Zároveň připomněla problémy některých velkých polských dodavatelů. Čeští veterináři například loni na podzim stahovali z prodeje 3,5 milionu polských vajec kvůli salmonelóze.

Dovozy polských vajec na český trh se dlouhodobě zvyšují. Podle drůbežářů čeští zákazníci často nepoznají, zda si skutečně kupují česká vejce. Drůbežáři proto žádají, aby se země původu vajec musela psát na krabičce. Nyní se na krabičce označuje země, kde byla vejce balena. Zákazníci, pokud chtějí české produkty, se proto musí podívat dovnitř na značení přímo na vejci.

Podle údajů Potravinářské komory ČR se loni do republiky dovezlo 1,185 miliardy vajec. Proti roku 2014 jde o 75procentní zvýšení. Podle údajů Českého statistického úřadu se v ČR v březnu prodávaly vejce na pultech za 3,27 koruny.

Na kdy letos vycházejí Velikonoce? A víte, co si o svátcích uvaříte? Inspiraci najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud