Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Sjezd ČSSD změny nepřinese. To hlavní přijde po volbách

ANALÝZA: Sjezd ČSSD změny nepřinese. To hlavní přijde po volbách

Bohuslav Sobotka v pátek obhájí post předsedy sociální demokracie. Delegáti devětatřicátého sjezdu ČSSD mu také nejspíš do vedení strany navolí jím preferované kandidáty. Do podzimních sněmovních voleb tak půjde se silným mandátem, a také s výhradní odpovědností za jejich výsledek. Případný neúspěch sociálních demokratů pak bude impulsem a stěžejním argumentem pro jeho oponenty, kteří se jej budou chtít po volbách zbavit.

V tuto chvíli ale nevíme, jak volby dopadnou, a také – a možná především – jaká bude jejich převládající interpretace. Den po minulých sněmovních volbách by si na Sobotku taky vsadil málokdo, vždyť nechybělo mnoho a pakoval se z Lidového domu. Strakovu akademii totiž málem obsadil jeho tehdejší úhlavní konkurent a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Nakonec je předseda sociálních demokratů po Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi teprve třetím premiérem v historii samostatné České republiky, který ve funkci vydrží celé volební období.Po celou dobu přitom dokázal nenápadnými zákulisními tahy manévrovat v prostoru vykolíkovaném prezidentem Milošem Zemanem, předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a rozličnými kritiky z řad opozičních i koaličních stran včetně ČSSD samotné. Chyb se nepochybně dopustil, avšak to, že neměl jednoduchou výchozí pozici, musí uznat i jeho nejzarytější odpůrci. Otázkou směrem k dějům budoucím nicméně je, zda se jeho strategie spočívající v permanentním vyvažování přece jen už nevyčerpala.

Na druhou stranu je nutné s ohledem na povolební konstelaci zmínit možná vůbec nejzásadnější faktor, který může rozložení sil zásadně ovlivnit. Andrej Babiš je sice již více než tři roky ministrem Sobotkovy vlády, přesto mu to nebrání v tom, aby se stavěl, a navíc úspěšně, do role aktéra, který bojuje proti systému a který se vymezuje proti všem tradičním politickým formacím. Vyloučit proto nelze, že se po volbách ocitne v izolované pozici. Své by o tom mohl vyprávět Jiří Paroubek, který, ač vítěz voleb, nebyl v roce 2010 ani pověřen sestavením vlády.

„Pokud bychom hovořili o formálním vítězství ve volbách, tj. kdo bude první, nejeví se v tuto chvíli příliš pravděpodobné, že by to byl někdo jiný než Babišovo hnutí ANO. Do voleb je ale pořád ještě daleko, překvapení proto nelze vyloučit. Hlavně je ale dobré vnímat, že pokud by přetrvalo velké rozdrobení sněmovny, což se v tuto chvíli jeví jako možné, nemusí mít formální vítěz voleb příliš silnou pozici,“ připomíná politolog Lubomír Kopeček.

„Formální vítěz nemusí být nakonec také faktickým vítězem voleb,“ dodává. Vyhrát volby je jedna věc, schopnost uzavírat strategická spojenectví, která jednotlivým aktérům umožní být součástí funkční většiny v Poslanecké sněmovně, je ale zcela odlišná disciplína a je otázka, zda k ní má Babiš mentální, psychologické a prakticko-politické dispozice. Z některých jeho výstupů lze vypozorovat, že si je naopak v tomto ohledu vědom svých limitů.

Průběh víkendového sjezdu ČSSD vidí experti oslovení redakcí INFO.CZ podobně, ani jeden z nich neočekává zásadní překvapení. Kritici stávajícího vedení sice nenechají na Sobotkovi nit suchou, k jeho sesazení ale nyní nemají důvod. Volby jsou příliš blízko, změnit do té doby nálady ve společnosti by se nejspíš ani novému vedení ČSSD nepodařilo. A k manévru, který by spočíval v rezignaci Bohuslava Sobotky na post předsedy strany, avšak s tím, že by zůstal premiérem, nemá lídr ČSSD odvahu.

„Předseda sociálních demokratů navíc podcenil skutečnost,“ říká politolog Lukáš Jelínek, „že jednou bude muset po něm stranu někdo schopný převzít. Bohužel nyní se za ním štosují spíše politici, kteří svými programovými akcenty připomínají národní socialisty: Milan Chovanec a Jeroným Tejc. Už proto tuším, že Sobotka bude chtít vést ČSSD i po volbách, nezávisle na výsledku.“

To hlavní se tedy uvnitř ČSSD stane až po volbách. „Pokud jde o sjezd, Sobotka dostane silný mandát, jeho kritici na něj zaútočí až po případném neúspěchu ČSSD ve volbách,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ sociolog Ondřej Císař. „Silný mandát bude totiž znamenat také velmi velkou odpovědnost za volební výsledek voleb,“ doplňuje Císař. Útoky na Sobotku budou podle jeho mínění na sjezdu pouze rituální.

Podle Lubomíra Kopečka je naopak málo pravděpodobné, že by Sobotka odjížděl z Brna, kde se sjezd sociálních demokratů koná, ve výrazně silnější pozici, než je nyní. „Očekávám velkou kritiku od delegátů, vždyť jen výsledek krajských a senátních voleb je na odstoupení, a také mnohem slabší podporu při volbě předsedy než před dvěma lety,“ říká Kopeček pro INFO.CZ.

Sobotka nemá stejně jako předloni protikandidáta. Jeden z jeho nehlasitějších kritiků, jihočeský hejtman Jiří Zimola, se dokonce neuchází ani o post řadového místopředsedy. Vyčkává. Přesto lze podle Kopečka čekat, že hlasů proti Sobotkovi, hlasů neplatných nebo počet nehlasujících delegátů může být řadově podstatně vyšší, než na minulém sjezdu. Připomeňme, že na minulém sjezdu Sobotku volilo 606 delegátů, což znamenalo zisk pětaosmdesáti procent hlasů.

Také Jelínek odhaduje, že Sobotku budou chtít mnozí delegáti, ať už zemanovští, nebo idealističtí, potrestat za jeho chyby. Přesto ani on nepochybuje, že Sobotka svou pozici uhájí. „Souboj o prvního místopředsedu je ale otevřený,“ myslí si Jelínek. O post druhého muže ve straně se opět ucházejí Sobotkův spojenec Milan Chovanec a jeden z jeho kritiků Jeroným Tejc. Ten byl stejně jako Jiří Zimola jedním z aktérů tzv. lánské schůzky.

Před dvěma roky jim sekundoval ještě Jiří Dienstbier, avšak bez sebemenší šance vyhrát. Tak jako tehdy, i letos to bude především volba prvního místopředsedy, která ukáže, jak silnou pozici Sobotka a jeho lidé ve vedení strany mají. Předloni porazil Chovanec Tejce ve druhém kole. Zatímco pro ministra vnitra hlasovalo 433 delegátů, Tejc jich tehdy oslovil 253. Zprávu o tom, jak se za dva roky rozložení sil uvnitř ČSSD proměnilo, přineseme čtenářům INFO.CZ v pátek večer.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744