Články odjinud

Babiš porušuje zákon o střetu zájmů. Agrofert by měl vrátit dotace, tvrdí analytici Pirátů

Babiš porušuje zákon o střetu zájmů. Agrofert by měl vrátit dotace, tvrdí analytici Pirátů

Andrej Babiš podle všeho porušuje zákon o střetu zájmů, z čehož vyplývá, že některé dotace byly Agrofertu přiděleny neoprávněně. Alespoň to tvrdí členové analytického týmu Pirátů Janusz Konieczny a Petr Fojtík, se kterými vedl rozhovor náš politický reportér Vratislav Dostál. „My samozřejmě budeme pokračovat v další práci, například ohledně finálních toků přidělených peněz, ale vyvozujeme z toho, že dotace, čerpány v době účasti Andreje Babiše ve vládě, by měly být vráceny. A může to mít i další pokračování,“ zazní mimo jiné v rozhoru s tím, že Piráti zvažují podání trestního oznámení.

Minulý týden jste zveřejnili tiskové prohlášení s poměrně závažnými závěry. Andrej Babiš podle vás i nadále ovládá Agrofert, z čehož mimo jiné vyplývá, že porušuje zákon o střetu zájmů a že by měl Agrofert vracet dotace. Čím můžete tato tvrzení podepřít?

Janusz Konieczny: Andrej Babiš tvrdohlavě opakuje, že s Agrofertem již nemá nic společného. Uvědomuje si totiž dramatické následky v případě prokázání opaku. Přitom lze snadno doložit, že i nadále koncern Agrofert ovládá. V zákoně je „ovládání“ definováno minimálně dvakrát. Poprvé obecněji v zákoně o obchodních korporacích, po druhé v zákoně o mezinárodní spolupráci při správě daní, kde je ovládající osoba ve svěřenském fondu konkrétně a explicitně definována.

A je tam jasně napsáno, že je jim zakladatel, svěřenský správce, obmyšlený a pak případně další osoby. A jelikož je Andrej Babiš zakladatelem a obmyšleným svěřenského fondu spravující majetek Agrofertu, tak to znamená, že Agrofert ovládá a tímto porušuje zákon o střetu zájmů. Definice obsažené v obou zákonech se nevylučují, naopak se vzájemně podporují. Tento náš závěr jsme konzultovali s domácími i zahraničními odborníky z oblasti práva a dokládáme jej rozborem, který dodal právník pirátského analytického týmu.

Zákon o obchodních korporacích uvádí, že ovládající osoba „může uplatnit rozhodující vliv“ a Andrej Babiš má přitom v tomto fondu hned dvě důležité funkce. Jeho tvrzení, že s Agrofertem nemá již nic společného, je asi tak pravdivá, jako kdybych tvrdil o bílé stěně, že je černá. Navíc mám k dispozici dokument, který později podepsal sám Babiš a v tomto dokumentu je přímo uvedeno, že ovládá tento svěřenský fond.

Chci zdůraznit, že u obou těchto zákonů nejde o definice, které by vznikly u nás v České republice. Ten termín se používá po celé Evropě a vychází ze směrnic Evropské unie. Zkrátka a dobře, Andrej Babiš je ovládající osobou v případě, že je zakladatelem svěřenského fondu a zároveň obmyšleným. Dokonce jsme objevili dokument OECD, kde je to také jasně řečeno.

Co z toho vyplývá prakticky?

Petr Fojtík: Analyzovali jsme rozsah, v jakém Agrofert v inkriminovaném období získal dotace a zakázky. Zkoumali jsme celou řadu položek - například Program rozvoje venkova (PRV) - tedy dotace, které poskytuje jako platební orgán Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Existuje například veřejně dostupný seznam příjemců dotací SZIF, který má v podstatě pouze informativní charakter. Tyto seznamy totiž neposkytují dostatek informací a do jisté míry si myslím, že SZIF se tímto způsobem tak trochu brání, co se týče množství poskytovaných informací.  

Proč?

Petr Fojtík: Protože tam jsou uvedeny pouze názvy firem a přidělené dotace za daný rok. Nic víc. V momentu, kdy jsme se podívali na jednotlivé firmy spadající pod Agrofert, můžou to být dceřiné nebo vnukovské firmy, tak podle tohoto seznamu příjemců dotací získaly, čerpaly nebo měly nárok tyto subjekty na dotace v rámci PRV jen v roce 2017 až v hodnotě téměř jedné miliardy korun. Záměrně používám více sloves, protože z informativního seznamu to není úplně jasné. Zákon o střetu zájmů platí od 9. února loňského roku, přičemž Andrej Babiš byl do 24. května ministrem financí a od 13. prosince 2017 byl opět členem vlády. A je jím dodnes.

To znamená?

Petr Fojtík: To znamená, že jsme se museli podívat na jiné veřejně dostupné dokumenty, které říkají, že SZIF rozhodl o přidělení dotací, respektive došlo k uzavření smlouvy o dotaci mezi SZIF a dceřinými firmami společnosti Agrofert, a to v době, kdy byl Andrej Babiš součástí vlády. Ať už té Bohuslava Sobotky, anebo své. Smlouvy uzavřené v této době mají hodnotu přibližně 350 milionů korun.

Jak už řekl na začátku Janusz, Andrej Babiš podle všeho porušuje zákon o střetu zájmů, z čehož nám vyplývá, že tyto dotace byly Agrofertu přiděleny neoprávněně. My samozřejmě budeme pokračovat v další práci, například ohledně finálních toků přidělených peněz, ale vyvozujeme z toho, že dotace, čerpány v době účasti Andreje Babiše ve vládě, by měly být vráceny. A může to mít i další pokračování.

A to?

Janusz Konieczny: Zákon o střetu zájmů byl porušen nejen v souvislosti s dotacemi, ale rovněž v souvislosti s veřejnými zakázkami a také provozováním periodického tisku. Pokud tedy kolega popsal, jaké důsledky to může mít, pokud jde o pobírání dotací, něco obdobného platí také v případě veřejných zakázek. Z toho důvodu počítáme jejich celkový objem a následně zjišťujeme, jak velká část z nich spadá do období, kdy byl Andrej Babiš členem vlády. Rekordní veřejné zakázky získala například lesnická společnost Uniles z koncernu Agrofert.

A pokud jde o ta média?

Janusz Konieczny: Sankční mechanismus zde vykonávají obecní úřady obcí s rozšířenou působností dle trvalého pobytu člena vlády. Jelikož Andrej Babiš má trvalé bydliště v Průhonicích, tak příslušnou sankcí by měl projednat úřad v nedalekých Černošicích. Zní to možná neuvěřitelně, ale je to skutečně tak.

Ačkoliv sankce by byla možná trochu symbolická, tak je otázkou je, zda by případně Andrej Babiš mohl být donucen uvést tento stav do souladu se zákonem, to znamená, že by se vzdal vlivu na mediální dům Mafra. To už ovšem trochu předbíhám. Rozhodně je nepřípustné, aby byl zákon o střetu zájmů soustavně porušován i v případě provozování periodického tisku.

Petr Fojtík: Rád bych doplnil, že by se téma angažmá Andreje Babiše v médiích mělo více zvednout a měla by být kolem něj vedena debata. Hospodářské noviny navíc minulý týden uvedly, že Mafra má zájem o koupi Bauer Media, které vlastní desítky především volnočasových týdeníků a měsíčníků. Ve spojení s Mafrou a dalšími médii by to byl obrovský záběr. A ve chvíli, kdy by Mafra tento podnik ovládala, není pochyb o tom, že tento záběr rozšíří s jasnými cíly. Kromě cílů obchodních z toho bude chtít vytěžit něco i politicky.

A co říkáte na jinou nedávnou informaci, která se týká celkového objemu dotací čerpaných Agrofertem v loňském roce?

Petr Fojtík: Tato zpráva se shoduje s našimi závěry, že Agrofert v loňském roce čerpal dotace v rekordní míře.

Jak si to vysvětlujete? Pokud se na to člověk podívá, ta křivka se v čase, kdy Babiš vstupuje do vlády, oproti minulosti zásadně mění, prudce stoupá…

Petr Fojtík: Pohybujeme se na úrovni spekulací. Je nepochybné, že měl Andrej Babiš  v době, kdy byl na ministerstvu financí, určitý vliv, což mohlo tu křivku v čase nasměrovat ve prospěch Agrofertu. Ale je to spekulace, pod kterou bych se zatím nepodepsal. Je potřeba to podrobit detailním analýzám.

Jak budete nyní ve své práci pokračovat?

Petr Fojtík: Naši analýzu dotáhneme do konce a ve hře je také trestní stíhání.

Jaké trestní stíhání?

Janusz Konieczny: Aktuální situace je taková, že shromažďujeme důkazy, dáváme dohromady podklady. A jak jsme už uvedli v tiskovém prohlášení, trestní oznámení zvažujeme. Rád bych ještě dodal, že tyto závěry nemají pouze oporu v našich zákonech či odborných posouzeních, ale také v dokumentech ze slovenského rejstříku, kde přímo dceřiné společnosti Agrofertu doložili, kdo je jejich skutečným vlastníkem.

A kromě slovenského jsme nahlédli rovněž do dánského rejstříku firem, který je také zcela veřejný. Agrofert tam má totiž svoji jednu firmu. A tamní úřad určil datum, do kdy musí všechny společnosti zveřejnit svou strukturu vlastníků. No a těsně před tou uzávěrkou Agrofert rozhodl, že tu firmu zruší.

Takže zase hypotéza: nejspíš tak učinil proto, aby nemusel odkrýt vlastnickou strukturu?

Janusz Konieczny: Je to klidně možné, ovšem jedná se již o spekulaci.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818