Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš s námi nejednal, menšinový kabinet nepodpoříme, vzkazuje do hnutí ANO Chovanec

Babiš s námi nejednal, menšinový kabinet nepodpoříme, vzkazuje do hnutí ANO Chovanec

Média spekulují o možném návratu k vládě, která by byla tvořena, anebo aspoň podporována, stranami na půdorysu Sobotkovy vlády. Lidovce a sociální demokraty by k takovému manévru mohly podle zákulisních spekulací dotlačit klesající preference. Zatímco lidovci si na tiskové konferenci v dolní komoře postěžovali, že s nimi předseda hnutí ANO Andrej Babiš nejednal, statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec už dopředu vzkázal, že jeho strana vznikající kabinet ve sněmovně nepodpoří.

„Andrej Babiš, ani nikdo jiný z hnutí ANO, žádnou relevantní debatu se sociálními demokraty o vládním uspořádání do této chvíle nevedl. Žádné vyjednávaní, jehož druhé kolo Andrej Babiš už ohlašuje, tedy fakticky ani nezačalo,“ uvedl Chovanec. Jako jeden z důvodů, proč sociální demokraté vznikající vládu Andreje Babiše aktivně či pasivně nepodpoří, uvedl plány navrhovaného ministra zdravotnictví, které podle Chovance fakticky ohrožují současnou dostupnou lékařskou péči pro všechny české občany.

„Nebráníme se vážně míněné debatě. Ale chceme ji vést u jednacího stolu. Stávající posílání si vzkazů přes média je jen součástí zastíracího manévru, kterým hnutí ANO zamlžuje vznik svojí stranické menšinové vlády. Ta ale fakticky reprezentuje pouhou třetinu voličů,“ upozornil Chovanec. Informaci o tom, že se uvnitř sněmovní frakce sociálních demokratů proměňuje vztah k případnému návratu do vlády s Andrejem Babiše, informuje úterní vydání deníku Právo.

„Je třeba zvážit, zda nenajít nové tváře, které by dokázaly komunikovat s Andrejem Babišem a hnutím ANO a spolupodílet se na tom, nebo tu vládu aspoň tolerovat,“ řekl Právu poslanec Jaroslav Foldyna. „Strašení veřejnosti Babišem, podnikatelem v politice, nepřineslo žádný výsledek. Na Babiše všichni koukají, horší jsou ti podnikatelé, jako je pan Bakala, kteří ovlivňují politiku za oponou,“ vysvětlil poslanec.

Foldyna ale patří tradičně k solitérům uvnitř strany. Je tedy otázka, do jaké míry jeho postoje reprezentují nějaké relevantní úvahy uvnitř strany, čí zda se jedná o ojedinělý názor. Faktem také je, že by Babišovi patnáct poslanců ČSSD k většině nestačilo. Předseda hnutí ANO by tudíž opotřeboval vstřícný postoj také buď od lidovců, anebo komunistů. A zatímco KSČM už dříve formulovala několik podmínek, na základě kterých si za určitých podmínek dokáže představit toleranci vlády, lidovci si v úterý postěžovali, že s nimi Babiš o vládě nejednal.

„Nebyli jsme pozváni k jednání, pokud bude zájem jednat, jsme připraveni převzít vládní zodpovědnost a podpořit i menšinovou vládu,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na dotaz serveru iDnes.cz. Lidovci si nicméně už před volbami odsouhlasili, že nebudou součástí vlády, jejíž ministři nebo předseda budou čelit trestnímu stíhání. Což v tuto chvíli reálně hrozí Andreji Babišovi v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232