Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš s námi nejednal, menšinový kabinet nepodpoříme, vzkazuje do hnutí ANO Chovanec

Babiš s námi nejednal, menšinový kabinet nepodpoříme, vzkazuje do hnutí ANO Chovanec

Média spekulují o možném návratu k vládě, která by byla tvořena, anebo aspoň podporována, stranami na půdorysu Sobotkovy vlády. Lidovce a sociální demokraty by k takovému manévru mohly podle zákulisních spekulací dotlačit klesající preference. Zatímco lidovci si na tiskové konferenci v dolní komoře postěžovali, že s nimi předseda hnutí ANO Andrej Babiš nejednal, statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec už dopředu vzkázal, že jeho strana vznikající kabinet ve sněmovně nepodpoří.

„Andrej Babiš, ani nikdo jiný z hnutí ANO, žádnou relevantní debatu se sociálními demokraty o vládním uspořádání do této chvíle nevedl. Žádné vyjednávaní, jehož druhé kolo Andrej Babiš už ohlašuje, tedy fakticky ani nezačalo,“ uvedl Chovanec. Jako jeden z důvodů, proč sociální demokraté vznikající vládu Andreje Babiše aktivně či pasivně nepodpoří, uvedl plány navrhovaného ministra zdravotnictví, které podle Chovance fakticky ohrožují současnou dostupnou lékařskou péči pro všechny české občany.

„Nebráníme se vážně míněné debatě. Ale chceme ji vést u jednacího stolu. Stávající posílání si vzkazů přes média je jen součástí zastíracího manévru, kterým hnutí ANO zamlžuje vznik svojí stranické menšinové vlády. Ta ale fakticky reprezentuje pouhou třetinu voličů,“ upozornil Chovanec. Informaci o tom, že se uvnitř sněmovní frakce sociálních demokratů proměňuje vztah k případnému návratu do vlády s Andrejem Babiše, informuje úterní vydání deníku Právo.

„Je třeba zvážit, zda nenajít nové tváře, které by dokázaly komunikovat s Andrejem Babišem a hnutím ANO a spolupodílet se na tom, nebo tu vládu aspoň tolerovat,“ řekl Právu poslanec Jaroslav Foldyna. „Strašení veřejnosti Babišem, podnikatelem v politice, nepřineslo žádný výsledek. Na Babiše všichni koukají, horší jsou ti podnikatelé, jako je pan Bakala, kteří ovlivňují politiku za oponou,“ vysvětlil poslanec.

Foldyna ale patří tradičně k solitérům uvnitř strany. Je tedy otázka, do jaké míry jeho postoje reprezentují nějaké relevantní úvahy uvnitř strany, čí zda se jedná o ojedinělý názor. Faktem také je, že by Babišovi patnáct poslanců ČSSD k většině nestačilo. Předseda hnutí ANO by tudíž opotřeboval vstřícný postoj také buď od lidovců, anebo komunistů. A zatímco KSČM už dříve formulovala několik podmínek, na základě kterých si za určitých podmínek dokáže představit toleranci vlády, lidovci si v úterý postěžovali, že s nimi Babiš o vládě nejednal.

„Nebyli jsme pozváni k jednání, pokud bude zájem jednat, jsme připraveni převzít vládní zodpovědnost a podpořit i menšinovou vládu,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na dotaz serveru iDnes.cz. Lidovci si nicméně už před volbami odsouhlasili, že nebudou součástí vlády, jejíž ministři nebo předseda budou čelit trestnímu stíhání. Což v tuto chvíli reálně hrozí Andreji Babišovi v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744