Články odjinud

Babiš s námi nejednal, menšinový kabinet nepodpoříme, vzkazuje do hnutí ANO Chovanec

Babiš s námi nejednal, menšinový kabinet nepodpoříme, vzkazuje do hnutí ANO Chovanec

Média spekulují o možném návratu k vládě, která by byla tvořena, anebo aspoň podporována, stranami na půdorysu Sobotkovy vlády. Lidovce a sociální demokraty by k takovému manévru mohly podle zákulisních spekulací dotlačit klesající preference. Zatímco lidovci si na tiskové konferenci v dolní komoře postěžovali, že s nimi předseda hnutí ANO Andrej Babiš nejednal, statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec už dopředu vzkázal, že jeho strana vznikající kabinet ve sněmovně nepodpoří.

„Andrej Babiš, ani nikdo jiný z hnutí ANO, žádnou relevantní debatu se sociálními demokraty o vládním uspořádání do této chvíle nevedl. Žádné vyjednávaní, jehož druhé kolo Andrej Babiš už ohlašuje, tedy fakticky ani nezačalo,“ uvedl Chovanec. Jako jeden z důvodů, proč sociální demokraté vznikající vládu Andreje Babiše aktivně či pasivně nepodpoří, uvedl plány navrhovaného ministra zdravotnictví, které podle Chovance fakticky ohrožují současnou dostupnou lékařskou péči pro všechny české občany.

„Nebráníme se vážně míněné debatě. Ale chceme ji vést u jednacího stolu. Stávající posílání si vzkazů přes média je jen součástí zastíracího manévru, kterým hnutí ANO zamlžuje vznik svojí stranické menšinové vlády. Ta ale fakticky reprezentuje pouhou třetinu voličů,“ upozornil Chovanec. Informaci o tom, že se uvnitř sněmovní frakce sociálních demokratů proměňuje vztah k případnému návratu do vlády s Andrejem Babiše, informuje úterní vydání deníku Právo.

„Je třeba zvážit, zda nenajít nové tváře, které by dokázaly komunikovat s Andrejem Babišem a hnutím ANO a spolupodílet se na tom, nebo tu vládu aspoň tolerovat,“ řekl Právu poslanec Jaroslav Foldyna. „Strašení veřejnosti Babišem, podnikatelem v politice, nepřineslo žádný výsledek. Na Babiše všichni koukají, horší jsou ti podnikatelé, jako je pan Bakala, kteří ovlivňují politiku za oponou,“ vysvětlil poslanec.

Foldyna ale patří tradičně k solitérům uvnitř strany. Je tedy otázka, do jaké míry jeho postoje reprezentují nějaké relevantní úvahy uvnitř strany, čí zda se jedná o ojedinělý názor. Faktem také je, že by Babišovi patnáct poslanců ČSSD k většině nestačilo. Předseda hnutí ANO by tudíž opotřeboval vstřícný postoj také buď od lidovců, anebo komunistů. A zatímco KSČM už dříve formulovala několik podmínek, na základě kterých si za určitých podmínek dokáže představit toleranci vlády, lidovci si v úterý postěžovali, že s nimi Babiš o vládě nejednal.

„Nebyli jsme pozváni k jednání, pokud bude zájem jednat, jsme připraveni převzít vládní zodpovědnost a podpořit i menšinovou vládu,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na dotaz serveru iDnes.cz. Lidovci si nicméně už před volbami odsouhlasili, že nebudou součástí vlády, jejíž ministři nebo předseda budou čelit trestnímu stíhání. Což v tuto chvíli reálně hrozí Andreji Babišovi v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud