Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš sociální demokracii přenechá vnitro. ČSSD toho ale bude žádat víc, odhaduje Znoj

Babiš sociální demokracii přenechá vnitro. ČSSD toho ale bude žádat víc, odhaduje Znoj

Návrat k vyjednávání o vládě na půdorysu dvou levicových stran a hnutí ANO je svým způsobem dobrou zprávou pro budoucí vývoj české politiky. Neznamená to však, že vyjednávání skončí tentokrát úspěšně. Dosavadní zkušenost nás v tomto ohledu vede k maximální opatrnosti. Podle politologa Milana Znoje je zřejmé, že Andrej Babiš nyní bude muset zvýšit nabídku. „Nejen že přenechá ministerstvo vnitra sociální demokracii vedle toho, co nabízel minule, ale sociální demokracie bude žádat více,“ odhaduje. I tak podle něj mohou jednání s ČSSD ztroskotat i na podruhé.

„Je to skoro jako na houpačce, avšak spíše mi to připomíná spirálu, na jejímž konci bude zřejmě vláda s důvěrou,“ glosuje aktuální obrat ve vyjednávání o vládě Znoj. Navzdory tomu, že Miloš Zeman předsedovi hnutí ANO doporučil vyjednávat o vládě už jen s KSČM a SPD, se širší vedení hnutí ANO rozhodlo k otočce a chce do hry vrátit také sociální demokracii. Andrej Babiš se nejspíš obává jak pnutí ve vlastní straně, tak pošramoceného obrazu nejen hnutí ANO, ale české politiky obecně, v zahraničí. Přece jen: opřít vznik vlády o rasistickou a xenofobní krajní pravici by jeho už tak pošramocené pověsti v Evropě nepomohlo.

„Hnutí ANO se nechce opírat o hlasy Okamurovy SPD, až tak, že jeho vedení přimělo Andreje Babiše, aby se znovu vrátil k jednacímu stolu s ČSSD. Je zřejmé, že nyní bude muset zvýšit nabídku. Nejen že přenechá ministerstvo vnitra sociální demokracii vedle toho, co nabízel minule, ale sociální demokracie bude žádat více. Ministerstvo financí ale ANO nepustí, spíše ČSSD bude chtít větší záruky toho, že ANO nebude spolupracovat za jejími zády s SPD,“ komentuje otočku hnutí ANO Znoj.

Odhaduje přitom, že sociální demokraté budou například požadovat, aby sněmovna převolila některé výbory a komise ve Sněmovně, kterým předsedají členové právě Okamurova extremistického spolku. „Každopádně bude nyní hnutí ANO ustupovat více, než si dříve Andrej Babiš dokázal představit,“ pokračuje Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ Což však dle jeho slov neznamená, že předseda hnutí ANO přistoupí na cokoli. „Jednání s ČSSD mohou ztroskotat i na podruhé. Koneckonců o dohodě s hnutím ANO budou ještě hlasovat členové ČSSD v referendu a mezi členy není nijak příznivá nálada, aby vznikla vládní koalice s Babišem.“

Připomeňme v této souvislosti, že minulý týden předáci sociální demokracie tvrdili, že pokud by se měli vrátit k vyjednávání o vládě s hnutím ANO, budou trvat na požadavku, aby Babiš nebyl premiérem. Což je v rozporu se včerejším závěrem širšího vedení hnutí ANO, které svého předsedu nadále považuje za jediného kandidáta na post předsedy vlády. „Když ztroskotá znovu vyjednávání ANO s ČSSD, vznikne vláda hnutí ANO s podporou komunistů a okamurovců. Pak už nebude zbytí a vedení ANO tuto nejhorší variantu nakonec akceptuje,“ uvažuje Znoj.

Ať tak nebo tak, podle Znoje je skoro jisté, že do letních prázdnin se vlády s důvěrou zřejmě dočkáme. „Prezident Zeman drží pořád otěže v rukou a čeká jenom na to, s jakou koalicí za ním Andrej Babiš nakonec přijde. Každopádně to bude jedna ze dvou prezidentových oblíbených sestav. Možná má nyní k ČSSD dokonce blíže než k SPD, i když v obou stranách mají moc jeho lidi, uzavírá Znoj. Podle něj zkrátka už teď víme, že vznikne menšinová vláda, že premiérem bude Andrej Babiš a že ji podpoří komunisté. „Otázkou jenom je, zda se do spolku přidá ČSSD nebo SPD.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1