Boj o pronájem Nemocnice Na Františku. Opozice se bojí o lukrativní pozemek v centru Prahy | info.cz

Články odjinud

Boj o pronájem Nemocnice Na Františku. Opozice se bojí o lukrativní pozemek v centru Prahy

Nemocnici Na Františku v centru Prahy by již brzy měl mít na starosti soukromý subjekt. Městská část už nechce sanovat ztráty, které se pohybují v posledních letech kolem 50 milionů korun ročně. Řešit to chce za pomoci koncesní smlouvy, jejíž znění aktuálně finišuje. V příštích týdnech by měla být vyhlášena veřejná soutěž. Celkové hodnota koncese je odhadovaná na zhruba deset miliard korun. Podle kritiků je ale celý proces velmi netransparentní. A může být jen prvním krokem k tomu, že nemocnice skončí nakonec za bezvýznamnou částku v soukromých rukou. Praha 1 podle tohoto scénáře o nemocnici na lukrativním místě v centru metropole přijde. A v nejbližších letech ji bude stejně ještě dotovat.

„Mě nejvíce straší fakt, že to je lukrativní pozemek, který někdo chce získat pro své komerční aktivity. A nejlépe zadarmo. Kolem se pohybují různí zájemci. Problematické je to, že koncesní smlouva je podle právníků, s nimiž jsem mluvil, napsaná tak, jak by ji psala strana koncesionáře. Veškeré záruky jsou pro něj, pro městskou část tam nejsou žádné. Smlouva je napsaná hodně špatně,“ popisuje pro INFO.CZ zastupitel Petr Kučera z klubu Zelená Pro Jedničku.

Nemocnici, kterou v současnosti městská část každoročně dotuje, v rámci koncesní smlouvy začne provozovat výherce veřejné soutěže. Jednoduše řečeno mu bude špitál pronajat až na třicet pět let – po dvaceti letech pronájmu následuje třikrát pět let opce. Tak dlouhý časový horizont také může za miliardovou cenu koncese. Soukromý subjekt bude mít na starost provoz nemocnice, budovy a pozemky budou dál patřit Praze 1. Kdo by měl koncesionářem být, zatím není jasné. Šeptá se ale o významných hráčích na českém trhu.

Jedna z nejstarších nemocnic ve střední Evropě
Lékařská péče Na Františku je podle stránek nemocnice poskytována již od 14. století. V roce 1620 předal Ferdinand II. zakládací listinu nemocnice řádu Milosrdných bratří a při nemocnici vznikla například lékárna a počet lůžek se z 24 rozšířil na 55. V roce 1847 zde provedl Celestýn Opitz první amputaci končetiny v celkové éterové anestezii v tehdejším Rakousku-Uhersku a v celé Evropě. V roce 1997 byla nemocnice rekonstruována. (Zdroj: ČTK)

„V podstatě zvítězí ten, kdo bude vyžadovat nejmenší dotaci. Radní Daniel Hodek ale přesto počítá s částkou až 35 milionů korun, která bude na bedrech obce. Výše nájmu za nemovitosti přitom není předmětem soutěže, jak by se dalo logicky očekávat,“ kritizuje Kučera. Podle něj je ohrožen i rozsah služeb, které bude nemocnice nabízet. Podle smlouvy by měl zůstat zachován. Jenže za porušení hrozí koncesionáři pokuta 500 tisíc korun. To je podle zastupitele směšná částka.

Zelení navíc tvrdí, že koncesionář se touto smlouvou stává v podstatě už vlastníkem. Neřeší totiž podle nich dostatečně otázku vložených investic, a jak se s nimi naloží po ukončení smlouvy. „Sankce a odpovědnost ze smlouvy je tak vysoká, že příští zastupitelstvo rozhodne převést mu (koncesionáři – pozn. redakce) nemocnici bezúplatně, nebo za nějaký směšný peníz s argumentem, že se to nevyplatí hradit,“ zní od zastupitelů Zelených.

Základní problém, který městská část řeší, je jednoduchý: provoz nemocnice je v současnosti prodělečný. V letošním roce se potřebná dotace vyšplhá na zhruba 60 milion korun, v příštích letech by částka zřejmě ještě rostla. Podle ředitele nemocnice Roberta Zelenáka je ztráta v současném stavu nevyhnutelná. „Nemocnice nemá všechny náležitosti, díky kterým by se byla schopná sama uživit,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ. Špitál musí být koncepčně poskládán tak, aby se vyrovnaly ztrátové a výdělečné obory. Podle Zelenáka chybí Nemocnici Na Františku hlavně laboratoř, patologie a magnetická rezonance. Jejich služby si musí špitál dnes platit, respektive mu jejich proplacení strhává pojišťovna.

Podle ředitele by se tak ideálně měl stát koncesionářem někdo, kdo tyto služby ve svém portfoliu má. „Pokud se mají služby zachovat v současném rozsahu (což je podmínka koncese – pozn. redakce), tak to nelze udělat bez dotace,“ dodává Zelenák. Soukromý subjekt by ale její výši mohl snížit. „Dotace by se podle mě měly pohybovat na úrovni 50 až 60 procent té stávající,“ říká Zelenák. To je částka okolo třiceti milionů, kterou zmiňují i zastupitelé, kteří koncesi navrhují. Podle Kučery ale konkrétní požadavek na to, aby měl zájemce služby v portfoliu, v návrhu smlouvy není. Rozhodovat se bude podle nabídnuté slevy na dotaci od městské části. Definována je také podmínka zachování služeb, které tam dnes fungují.

Podle ředitele existuje ještě jedna možnost: změnit rozsah služeb nemocnice a přetvořit ji třeba jen na LDN, která je sama o sobě výdělečná. Kolem Nemocnice Na Františku se totiž vyslovuje čím dál častěji slovo „zbytná“.

„V Praze není nedostupnost zdravotních služeb a udržovat zařízení na úkor všeho nedává smysl,“ tvrdí expert na zdravotnictví Pavel Vepřek. „V tom, jak je náš systém nastavený, by nemocnice neměly být ztrátové, pokud tam nebyly učiněny nějaké chyby nebo pokud to, co poskytují, se už nestalo nepotřebným. V Česku je mnoho nemocnic – i menších, které fungují v černých číslech a nepotřebují dotace,“ tvrdí Vepřek. Pronájem nemocnice podle něj není v tuzemsku výjimkou. „Tomáš Chrenek má nemocnice pronajaté od krajů a provozuje je jako síť Agel,“ dává expert za příklad miliardáře.

Podle Kučery ale nejde nemocnici „odepsat“ tak jednoduše. Argumenty o zbytnosti nemocnice podle něj mohou být strategií. „Jedná se o majetek, který městská část získala po revoluci, a měli bychom ho dobře spravovat. Pokud se rozhodneme, že tam bude něco jiného jako například LDN, tak dobře. Výsledek správy nemocnice v posledních 15 letech je ale takový, že se postupně likviduje. Vedlo to až k dnešnímu stavu, kdy se říká, že je nemocnice zbytná. Následovat podle mě bude to, že se začne o nemocnici říkat, že jde o břemeno, které městská část vlastně nechce nést. A začne se mluvit o tom, jak se nemocnice zbavit,“ tvrdí zastupitel.

Transparentnější by byl i přímý prodej. Podle Zelenáka by privatizace nemocnice, pokud by ji nechtěl někdo pouze „na kšeft“, nemusela být špatným řešením. Prodej dnes ale není možný. Jde o druh majetku, který magistrát svěřil městské části a ta s ním nemůže nakládat úplně samostatně. To znamená, že by nemocnici nemohla prodat městská část sama, ale proces by musel jít přes magistrát. „To nepřipadá v úvahu,“ uvedl již dříve pro ČTK k prodeji pražský radní Daniel Hodek (ČSSD), který řešení formou koncesní smlouvy navrhuje. Redakci INFO.CZ se s ním do doby vydání článku nepodařilo spojit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud