Sněmovní komise může Babišovi připravit předvolební bombu. Její šéf to s volbami nespojuje

Sněmovní komise, která má vyšetřit úniky z živých policejních spisů, dneškem začíná „naostro“ fungovat. Velkou pozornost věnuje nahrávkám s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a novinářem Markem Přibilem. V čele komise stojí Babišův velký kritik Martin Plíšek (TOP 09). Jak celou kauzu vidí? „Mě zneklidňuje to, že bylo plánováno, že dojde k ovlivňování médií. A je úplně jedno, od koho aktivita vyšla. Pro nás jako pro komisi bude důležité, zda při setkání Babiše a Přibila měli k dispozici informace z živých spisů. To by bylo velmi závažné. Když pominu ochranu zdroje z hlediska novináře, tak v případě Andreje Babiše by došlo k porušení zákona. On nemá právo se seznamovat s informacemi z živých vyšetřovacích spisů. To budeme chtít vědět,“ říká Plíšek v rozhovoru pro INFO.CZ. Pokud komise dojde k závěru, že došlo k porušení zákona, může podat trestní oznámení. A to v době těsně před podzimními volbami. „Nevím, jestli je to politicky výbušné. Ale každý, kdo se dozví o protiprávním jednání, má ohlašovací povinnost. Já to s volbami nespojuji,“ tvrdí poslanec. 

V úterý se podruhé sejde vyšetřovací komise, které předsedáte a jež má za úkol prošetřit úniky ze živých policejních spisů. První setkání bylo spíše organizační, nyní už začnete „naostro“. Kdo na setkání přijde?

Pozvali jsme si náměstka policejního prezidenta pana Vilda (Jaroslav Vild – pozn. redakce) a náměstka nejvyššího státního zástupce pana Stříže (Igor Stříž – pozn. redakce). Na jednání chceme s hosty debatovat spíše obecně o tom, jak jsou zabezpečeny vyšetřovací spisy z hlediska možných úniků, jaká opatření jsou přijímána na straně policie i státního zastupitelství, jak se řeší případná pochybení nebo jak je to s kárnou odpovědností v případě, že dojde k neoprávněnému úniku. Budeme se o to zajímat ze systémového hlediska a nastavení legislativy. Na další jednání si pak už zřejmě budeme zvát i hosty s politickou odpovědností: jak ministra vnitra, tak spravedlnosti. Pozveme policejního prezidenta, nejvyššího státního zástupce, zřejmě také poslance Andreje Babiše a novináře Marka Přibila, případně také ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů nebo Bezpečnostní informační služby.

Česko může přijmout 10 tisíc uprchlíků. Teroristy nezajímáme, říká zájemce o Hrad Kulhánek

Vidíte ze strany policie a státních zastupitelství ochotu spolupracovat?

Očekávám spolupráci od orgánů činných v trestním řízení. Z hlediska zákona je jejich povinností se před vyšetřovací komisi dostavit. Je pravda, že zareagovali poměrně rychle. Přijdou oba náměstci. Pro potřebu úterního jednání je tak účast odpovídající.

Podnětem pro vznik komise byla kauza kolem Andreje Babiše a Marka Přibila. Nahrávky, které se objevily na internetu, mají ukazovat na to, že se šéf hnutí ANO domlouval s dnes už bývalým novinářem MF DNES na tom, jaké články a kdy publikovat. V komisi byste se ale neměli věnovat jen této kauze, ale únikům obecně. O jak velký problém se v Česku jedná?

Bohužel jsme často svědky zveřejňování informací z probíhajících kauz. Novinář je chráněn ústavním právem z hlediska ochrany zdroje. Problém je spíše na straně toho, kdo informace uvolňuje. Ten porušuje zákon. A my se budeme muset v tom kolečku obviněný, advokát, policie a státní zastupitelství snažit zjistit, kde je nejslabší místo, kde jsou možné úniky, kde není dostatečná kontrola. Samozřejmě budeme chtít vědět, kolik osob na jednotlivých stupních řízení se může dostat k těmto informacím a jak jsou zabezpečeny.

Už tušíte, kde to slabé místo je? Času nemáte tolik. Původně to mělo být jen do konce srpna.

Navrhl jsem posunout mandát komise do 12. září jako termín předložení závěrečné zprávy komise Poslanecké sněmovně.

Mám obavu z autoritářského režimu v Česku. Soros nám neříká, co máme dělat, tvrdí šéf OSF

Když se podíváme konkrétně na kauzu Andreje Babiše a Marka Přibila, která si získává největší pozornost. Vy i vaše strana jste velkými kritiky hnutí ANO. Nyní ho máte vyšetřovat, a to v době před volbami. Není to citlivé?

Andrej Babiš v minulosti opakovaně říkal, že nezasahuje do obsahu svých médií. Tato kauza nahrávek jeho rozhovoru s novinářem Přibilem ukázala, že do obsahu minimálně zasahoval. To by mělo z hlediska demokratické soutěže a nezávislosti médií zneklidňovat všechny zástupce poslaneckých klubů i mediální obec. Myslím, že je potřeba se také podívat na to, zda média právě uveřejňováním informací z živých spisů neměla sloužit pro diskreditaci konkurenčních stran.

Výsledná zpráva bude zveřejněna před podzimními volbami. Nezasáhne do předvolební kampaně?

Úniků z vyšetřovacích spisů bylo hodně. Nezaměřujeme se jen na informace z konkrétní nahrávky Andreje Babiše a Marka Přibila, byť se tomu nemůžeme vyhnout v rámci vyšetřování. Chceme, aby nám ministři spravedlnosti a vnitra jasně řekli, jaké kroky dělají proto, aby se dodržovaly zákony.

Jak na vás celá kauza kolem těchto nahrávek působí?

Mě zneklidňuje to, že bylo plánováno, že dojde k ovlivňování médií. A je úplně jedno, od koho aktivita vyšla. Pro nás jako pro komisi bude důležité, zda při setkání Babiše a Přibila měli k dispozici informace z živých spisů. To by bylo velmi závažné. Když pominu ochranu zdroje z hlediska novináře, tak v případě Andreje Babiše by došlo k porušení zákona. On nemá právo se seznamovat s informacemi z živých vyšetřovacích spisů. To budeme chtít vědět.

Rozpad naší koalice se Starosty? Pomluva, která nahrává Babišovi, říká Zdechovský z KDU-ČSL

Z jedné z nahrávek by to mělo vypadat, že šlo o informace ze spisu Beretta (závažná kauza údajného systematického vynášení citlivých a kompromitujících informací policisty a žalobci). Neberete to za jistou věc?

Chceme hlavně vyslechnout svědky. Budeme se jich ptát podrobně a zcela konkrétně. Budeme odkazovat i na veřejné zdroje, které máme, ale stěžejní pro nás budou zjištění, k nimž dojdeme v rámci vyšetřovací komise.

Z jakých materiálů budete vycházet?

Některé informace z nahrávek šetří orgány činné v trestním řízení. My si samozřejmě můžeme pozvat toho, kdo věc vyšetřuje.

Plánujete si pozvat ministra vnitra Milana Chovance. Jeho jméno je ale v celé kauze nahrávek také zmiňováno.

Naše pozvání je jednoduše dané tím, že za policii politicky odpovídá ministr vnitra, za soustavu státních zastupitelství ministr spravedlnosti. Je zřejmé, že proto zveme oba, aby sdělili, jaká opatření oni z hlediska legislativy učinili nebo učiní, aby k únikům nedocházelo.

Marek Přibil spekuluje, že za vznikem nahrávek by mohl být ministr Chovanec.

Pokud pana Přibila pozveme, tak budeme chtít, aby své případné závěry nějakým způsobem doložil. Těžko můžeme vycházet z jeho domněnek nebo zjednodušení v rámci jeho licence novináře nebo autora různých publikací.

„Stáhnou vás ke dnu.“ Slovenský deník varuje strany před spoluprací s Babišem, komunisty i Okamurou

Co by mělo být výsledkem existence komise?

Mělo by to být definování slabých míst z hlediska možných úniků. Pokud není na některých stupních subjektů, které mají přístup ke spisům, zajištěna kontrola, tak nepochybně budeme navrhovat – a to už pro novou politickou reprezentaci – případné úpravy, které by se měly udělat. Pokud přijdeme na to, že někdo porušil zákon – a nechci to teď adresovat, tak má komise možnost podat trestní oznámení.

Pokud byste došli k závěru, že Babiš porušil zákon a podali jste na něj trestní oznámení chvíli před volbami, nebude to politicky výbušné?

Nevím, jestli je to politicky výbušné. Nevím ani, zda v této věci už nějaké trestní oznámení nebylo podáno. Nejsme tak daleko, abychom to věděli. Ale každý, kdo se dozví o protiprávním jednání, má ohlašovací povinnost. Já to s volbami nespojuji. A nechtěl bych to předjímat: ještě jsme nevyslechli ani Andreje Babiše, ani Marka Přibila.

Úřad hlídající strany před volbami potrestá první hříšníky. My to nebudeme, brání se všichni

Jak jste spokojen s dalšími členy komise? Okolo zvolení předsedy byly problémy. Došlo k časovým průtahům.

Vždy, když jsou dva kandidáti, tak může volba trvat déle. Důležité je, že sněmovna rozhodla a komise může začít pracovat. Já věřím, že kolegové budou naplňovat zadání a rozsah činnosti komise a že budou chtít, aby komise přinesla srozumitelný závěr. Zatím z jejich reakcí vyplývá, že budeme zasedat každý týden, že komise bude usnášeníschopná. Není ani během letních týdnů ohrožena její činnost. Přiznávám, že máme poměrně málo času, a proto už si chceme na úterním jednání dát rozsah pozvaných tak, abychom reflektovali i jejich možné dovolené a tak dále.

Někdo by se vám mohl vymlouvat na dlouhou dovolenou… Máte ale i pravomoc si ho případně předvést.

Nepředpokládám, že budeme muset sahat k vynucovacím instrumentům. Chceme se dopředu domluvit s kompetentními osobami, tak abychom je mohli vyslechnout.

Budou spolupracovat? Andrej Babiš různá obvinění často označuje za provokace.

Andrej Babiš veřejně řekl, že se zúčastní setkání vyšetřovací komise. Nemám důvod o tom pochybovat.

SDÍLET
sinfin.digital