Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bude to zlom: vláda se poprvé od roku 1989 opře o jeden nebo dva okrajové proudy české politiky

Bude to zlom: vláda se poprvé od roku 1989 opře o jeden nebo dva okrajové proudy české politiky

Od středečního odpoledne přestal být předseda hnutí ANO Andrej Babiš premiérem v demisi. Jak mu prezident Miloš Zeman slíbil, tak také učinil: přestože Babiš nemá jistou důvěru většiny poslanců ani pro svou druhou vládu, prezident ho dnes jmenoval opět premiérem. Teprve příští pátek bude jasněji ohledně toho, zda s ním do vlády půjdou také sociální demokraté, kteří o tom teď rozhodují v referendu. V opačném případě bude ve hře menšinová vláda hnutí ANO podporovaná formacemi situovanými na obou okrajích české politiky. Podle expertů oslovených redakcí INFO.CZ je nicméně evidentní, že Zeman dnešním aktem tlačí především na nerozhodnuté sociální demokraty s cílem ovlivnit výsledek vnitrostranického referenda ve prospěch jejich vládního angažmá.

Politolog Daniel Kunštát je přesvědčený, že Zeman postupuje konzistentně. „Od počátku v zásadě otevřeně a veřejně přiznává, že jím preferovaná vláda by měla být tak či tak konstruována na základě hnutí ANO, a zároveň, že by v čele takové vlády měl stát Andrej Babiš. Ať už v menšinové nebo většinové modifikaci,“ říká Kunštát pro INFO.CZ. Za druhou konstantu Zemanova politického úsilí označuje fakt, že se Babišova vláda bude opírat o minimálně dvě ze tří politických stran: ČSSD, KSČM a SPD.

V tomto kontextu je – pokračuje Kunštát – potřeba „číst“ také druhé jmenování Andreje Babiše premiérem. „Koneckonců prezident se nijak netají tím, že tímto krokem mimo jiné sleduje to, aby sociální demokraty postavil před hotovou věc a ovlivnil tak výsledek vnitrostranického referenda ve prospěch vládního angažmá,“ vysvětluje politolog.

Podobně to vidí jeho kolega Josef Mlejnek. Také podle jeho mínění prezident nepočkal na výsledek vnitrostranického referenda, neboť jmenování patrně pojal jako nátlak na členy ČSSD, aby hlasovali pro vstup do vlády. Mlejnek doslova říká, že jim chtěl Zeman vyslat signál: „Nemyslete si, že když vstup do vlády odmítnete, Babiš premiérem nebude.“ Zároveň upozorňuje, že prezident může sledovat i jiné cíle. „Například ten, že kdyby referendum v ČSSD nedopadlo pro vstup do vlády, bude Babiš jako již jmenovaný premiér pod tlakem, aby kývl na plán B, tedy na menšinovou vládu ANO podpořenou KSČM a SPD,“ vysvětluje podobně jako Kunštát také Mlejnek.

Jinak řečeno, pokud Babišovi nevyjde varianta s ČSSD, je Zemanem tlačen do aliance s SPD a komunisty. Také proto jsou jeho šance na získání důvěry o poznání větší, než před prvním pokusem.

„Předpokládám, že šanci na získání většinové podpory ve sněmovně má Andrej Babiš – také proto, že má za zády silného lobbistu v osobě prezidenta – velice slušnou. Na stole jsou přitom stále dvě varianty vládní konstelace: ANO a ČSSD s podporou KSČM a menšinová vláda hnutí ANO s podporou KSČM a SPD. A samozřejmě, za pravděpodobnější lze v tuto chvíli označit variantu první. Kromě jiného i proto, že pro hnutí ANO znamená přece jen nižší politické náklady. Jinak řečeno: nižší riziko ztráty reputace doma i v zahraničí,“ uvažuje Kunštát.

Podle Mlejnka by se nicméně bez účasti sociální demokracie celková podpora pro druhou Babišovu vládu sháněla dost těžko. Také on ale nepochybuje, že by v takovém případě do hry vstoupila varianta podpory od komunistů a SPD. „Andrej Babiš SPD zatím odmítal, nicméně pokud by to byl jediný způsob, jak se stát premiérem vlády s důvěrou, tak je možné, že by na to nakonec kývl,“ vysvětluje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Podobný scénář by se ale zcela jistě neobešel bez závažných důsledků. Především v zahraničí by to mohlo obraz České republiky pošramotit. Politologové také hovoří o hrozbě reorientace české zahraniční politiky na východ.

„Dnes je nesmírně těžko soudit, zda a případně jakým způsobem jedna či druhá výše uvedená varianta nějak zásadně ovlivní směřování vnitřní i zahraniční politiky kupříkladu ve střednědobém horizontu. Jedno je v obou případech jisté: Andrej Babiš a hnutí ANO poprvé v českých polistopadových dějinách reálně přizvou k vládní spoluzodpovědnosti krajní proud či dokonce proudy české politiky,“ říká Kunštát. Bez ohledu na faktický dopad na vládní agendu je podle něj nutné si uvědomit, že má politika také svoji nikoli nevýznamnou symbolickou rovinu.

„A právě podobný krok by minimálně směrem k veřejnosti představoval signál, že i krajní, ba dokonce extremistické postoje jsou z hlediska demokratické politické kultury takříkajíc salonfähig (přijatelné – pozn. redakce). A to rozhodně není do budoucna dobrá zpráva,“ dodává politolog. Josef Mlejnek pak otevřeně hovoří o svých obavách, pokud jde o případnou proměnu zahraničněpolitického kursu a oslabení naší vazby k západním spojencům. „Hybatelem tohoto posunu by mohli být jednak komunisté, popřípadě SPD, pokud by nakonec vládu nějakým způsobem a na základě nějaké dohody podpořila, ale též sám prezident Zeman,“ upozorňuje politolog.

Podle něj dává právě Zeman dost jasně najevo, že chce mít velký vliv i na personální složení vlády. Mlejnek zmiňuje především post ministra zahraničí, kam sociální demokraté nominovali vlivného pražského člena ČSSD a europoslance Miroslava Pocheho, což Zeman nepřijal zrovna s porozuměním. Podle Mlejnka ale nemusí jít pouze o něj. „Zkrátka Hrad a jeho personální a vlivové sítě se mají stát další, formálně neviditelnou vládní stranou, přičemž proruská orientace hradní politiky je evidentní,“ uzavírá Melejnek.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1