Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Byla to práce tureckých tajných služeb, působí v Česku," tvrdí o zatčení Muslima kurdský podnikatel

„Byla to práce tureckých tajných služeb, působí v Česku," tvrdí o zatčení Muslima kurdský podnikatel

Ve dnech, kdy si Česko připomínalo 70 let od komunistického puče, zadržela policie v srdci Prahy prominentního kurdského politika Sáliha Muslima. V Turecku je vnímaný jako jeden z nejhledanějších „teroristů“, jehož dopadení se cení milionem dolarů, ve Skandinávii je politický azylant. Mnozí se oprávněně ptají, proč byl politik zadržen právě v Česku, a ne dříve na konferenci v Bruselu nebo na přednášce v Ženevě. Otázek je však mnohem více. INFO.CZ o nich mluvilo s Yektou Uzunoğluem, kurdským lékařem, podnikatelem a spisovatelem dlouhodobě žijícím v Česku.

Co dělal pan Muslim v Praze a proč byl zadržen právě zde? 

Měl zde nějaká jednání. Není žádné tajemství, že Česká republika dlouhodobě podporuje Kurdy v jejich boji proti Islámskému státu. Podporují nás politici i osobnosti veřejného života a předpokládám, že Sálih Muslim chtěl jednat s lidmi, kteří mohou pomoci. Zadržen byl proto, že Turecko zneužívá smlouvy o spolupráci s Interpolem a skrze tuto organizaci po něm vyhlásilio pátrání. 

Neobával se Sálih Muslim zadržení? A proč byl prozrazen?

Pan Muslim není žádnou ilegální osobou, například ve Skandinávii má politický azyl. Situace byla taková, že do Česka přijel na konci týdne z Německa, ale během víkendové schůzky v jednom z českých hotelů jej někdo vyfotil. A na základě té fotografie potom policie jednala.

Naznačujete, že jej mohla sledovat a fotografovat turecká tajná služba.

Ano, jsem přesvědčený o tom, že turecké tajné služby v Česku dlouhodobě působí. Vytváří zde pátou kolonu Erdogana. Dokonce mají i místní spolupracovníky, občas s falešnými pasy, a jeden z nich nejspíše pořídil onu inkriminovanou fotografii. Ta byla fotografována od země, nejspíše z aktovky. Bylo patrné, že fotografovaný nevěděl o tom, že je fotografován.

Proč se česká policie rozhodla jednat, když v jiných evropských zemích místní policisté pana Muslima nezadrželi?

Třeba Německo považuje to, jak Turecko zneužívá smlouvu o Interpolu za natolik flagrantní, že tam by se něco podobného stát nemohlo. Ale v Česku existuje bohužel v rámci policie jistá skupina lidí, která má velmi blízko k turecké tajné službě, a která je za tento incident zodpovědná. A schválně si vybrali víkend, aby nepoutali tolik pozornosti. 

Můžete tyto lidi jmenovat? Máte nějaké důkazy?

Já se tomuto tématu věnuji ve svých knihách již od roku 1994. Kdo konkrétně je za to zodpovědný samozřejmě tuším, ale důkazy nemám, a proto je zatím veřejně jmenovat nebudu. Jen bych jim dával munici pro případné žaloby.

Jaký předpokládáte další vývoj?

Myslím, že na pana Muslima bude uvalena vazba a že Turecko požádá, aby tam byl vydán. Vymysleli si nějaký absurdní atentát a hodili mu to na triko.

Očekáváte protesty od mezinárodního společenství?

Jistě, nesmíme zapomínat, že politická strana, v jejímž čele pan Muslim stál, je nejbližším spojencem Spojených států na Blízkém východě. Předpokládám, že USA si tento akt rozhodně nenechají líbit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1