Články odjinud

„Byla to práce tureckých tajných služeb, působí v Česku," tvrdí o zatčení Muslima kurdský podnikatel

„Byla to práce tureckých tajných služeb, působí v Česku," tvrdí o zatčení Muslima kurdský podnikatel

Ve dnech, kdy si Česko připomínalo 70 let od komunistického puče, zadržela policie v srdci Prahy prominentního kurdského politika Sáliha Muslima. V Turecku je vnímaný jako jeden z nejhledanějších „teroristů“, jehož dopadení se cení milionem dolarů, ve Skandinávii je politický azylant. Mnozí se oprávněně ptají, proč byl politik zadržen právě v Česku, a ne dříve na konferenci v Bruselu nebo na přednášce v Ženevě. Otázek je však mnohem více. INFO.CZ o nich mluvilo s Yektou Uzunoğluem, kurdským lékařem, podnikatelem a spisovatelem dlouhodobě žijícím v Česku.

Co dělal pan Muslim v Praze a proč byl zadržen právě zde? 

Měl zde nějaká jednání. Není žádné tajemství, že Česká republika dlouhodobě podporuje Kurdy v jejich boji proti Islámskému státu. Podporují nás politici i osobnosti veřejného života a předpokládám, že Sálih Muslim chtěl jednat s lidmi, kteří mohou pomoci. Zadržen byl proto, že Turecko zneužívá smlouvy o spolupráci s Interpolem a skrze tuto organizaci po něm vyhlásilio pátrání. 

Neobával se Sálih Muslim zadržení? A proč byl prozrazen?

Pan Muslim není žádnou ilegální osobou, například ve Skandinávii má politický azyl. Situace byla taková, že do Česka přijel na konci týdne z Německa, ale během víkendové schůzky v jednom z českých hotelů jej někdo vyfotil. A na základě té fotografie potom policie jednala.

Naznačujete, že jej mohla sledovat a fotografovat turecká tajná služba.

Ano, jsem přesvědčený o tom, že turecké tajné služby v Česku dlouhodobě působí. Vytváří zde pátou kolonu Erdogana. Dokonce mají i místní spolupracovníky, občas s falešnými pasy, a jeden z nich nejspíše pořídil onu inkriminovanou fotografii. Ta byla fotografována od země, nejspíše z aktovky. Bylo patrné, že fotografovaný nevěděl o tom, že je fotografován.

Proč se česká policie rozhodla jednat, když v jiných evropských zemích místní policisté pana Muslima nezadrželi?

Třeba Německo považuje to, jak Turecko zneužívá smlouvu o Interpolu za natolik flagrantní, že tam by se něco podobného stát nemohlo. Ale v Česku existuje bohužel v rámci policie jistá skupina lidí, která má velmi blízko k turecké tajné službě, a která je za tento incident zodpovědná. A schválně si vybrali víkend, aby nepoutali tolik pozornosti. 

Můžete tyto lidi jmenovat? Máte nějaké důkazy?

Já se tomuto tématu věnuji ve svých knihách již od roku 1994. Kdo konkrétně je za to zodpovědný samozřejmě tuším, ale důkazy nemám, a proto je zatím veřejně jmenovat nebudu. Jen bych jim dával munici pro případné žaloby.

Jaký předpokládáte další vývoj?

Myslím, že na pana Muslima bude uvalena vazba a že Turecko požádá, aby tam byl vydán. Vymysleli si nějaký absurdní atentát a hodili mu to na triko.

Očekáváte protesty od mezinárodního společenství?

Jistě, nesmíme zapomínat, že politická strana, v jejímž čele pan Muslim stál, je nejbližším spojencem Spojených států na Blízkém východě. Předpokládám, že USA si tento akt rozhodně nenechají líbit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud